• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Modificări la legea certificarelor de depozit: mai mulți fermieri vor avea acces la acest sprijin

    agrointeligenta.ro -

    Ministrul Daniel Constantin, împreună cu secretarul de stat Valentin Şoneriu au fost invitaţi luni la şedinţa grupului parlamentar al PNL din Camera Deputaţilor. Domniile lor au prezentat principalele obiective ale Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale (MADR) pentru perioada următoare şi au răspuns chestiunilor de actualitate ridicate de deputaţii liberali.

    ”În premieră, ministrul Daniel Constantin a declarat că instituţia pe care o conduce are în vedere o serie de modificări privind legea prin care fermierii beneficiază de certificatele de depozit. O comisie specială va fi formată în acest sens din reprezentanţi ai MADR, parlamentari şi exponenţi ai principalelor instituţii financiare din România. Potrivit ministrului Constantin, actualele prevederi legale sunt restrictive, astfel că, un număr redus de fermieri au obţinut până în prezent certificate de depozit şi, dintre beneficiari, o parte deţineau deja propriile spaţii de depozitare. Prin modificarea cadrului legal, certificatele vor fi accesibile unui număr mai mare de fermieri, este asigurarea pe care ministrul a dat-o deputaţilor PNL”, se arată într-un comunicat de presă transmis după discuțiile dintre ministru și parlamentarii PNL.


    Te-ar mai putea interesa

    Aurel Popescu, ROMPAN, despre prețul grâului: Ne conformăm pieței. Sunt producții record, dar proteina este mai slabă Constantin Curcă, Horsch România: Am observat fenomenul localizat de arșiță. Aerul nu se mai mișcă, este static pe o zonă Laurențiu Filipescu, crescător de capre: ”Vând brânza cu 45 lei/kg și laptele cu 15 lei/litru, dar livrez la ușa clientului”

    Ultimele știri

    Subvenții APIA ovine și caprine. Baza de calcul pentru plata pe cap de animal în 2025 Mugur Isărescu, BNR: Creșterea inflației, accelerată de scumpirea ”considerabilă” a legumelor și fructelor Dicotilele sunt combătute complet de TRINITY, de la ADAMA, la Combinatul Agroindustrial Olari