• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Șeful APIA dezvăluie ce se întâmplă ACUM cu plata subvențiilor!

    agrointeligenta.ro -

    Acțiuni în desfășurare la Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA). Directorul general al agenției de plăți, Adrian Pintea, a declarat în cadrul unei intervenții la DCnews.ro că în această perioadă funcționarii APIA au în desfășurarea două mari acțiuni: finalziarea plăților pentru Campania 2019, care au termen limită data de 30 iunie, și primirea cererii unice pentru subvenții, care se încheie la 15 iunie, fără penalizări.

    ”În această perioadă APIA are două mari acțiuni în desfășurare: finalizarea plăților aferente anului 2019, care conform Regulamentelor Europene până în data de 30 iunie trebuie finalizate. Până în momentul de față am acordat 2,850 de miliarde de euro. Și în paralel avem campania de primire a cererilor care se încheia la data de 15 mai dar având în vedere această situație de pandemie, CE a fost de acord să prelungească cu o lună, până în data de 15 iunie primirea cererii unice, fără penalități”, a explicat Adrian Pintea.

    Acesta a mai precizat că plafoanele pentru anii 2019-2020 sunt de S1,943 de miliarde de euro pentru bugetul FEGA din care se achită plățile directe, sprijinul cuplat care se acordă în sectorul vegetal dar și zootehnic. ”Al doilea fond, FEADER, sunt accesate măsurile de agromediu și climă, bunăstarea animalelor, împădurire și silvo-mediu aici plafonul este 3,5 miliarde de euro. Și Bugetul Naționale Tranzitorii, atât în sectorul vegetal dar și zootehnic, dar și sprijinul pentru motorina utilizată în agricultură”, a mai spus șeful APIA.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Panourile solare se scumpesc în urma unei decizii luate de China, principalul producător Suprafața minimă de teren agricol pentru care se plătesc subvenții APIA în acest an Grâul din Argentina ”ia fața” celui de la Marea Neagră: are preț mai mic și e disponibil în cantități uriașe Amendă uriașă pentru tractoarele care circulă fără numere și fără asigurare Documentul obligatoriu pentru subvențiile APIA din acest an

    Ultimele știri

    Subvenția pe pârloagă rămâne mică, dar nu atât de mică. PD-28, la aproape 33 euro/ha Alerte de inundații în mai multe județe. Terenuri agricole acoperite de ape Reguli noi pentru micii fermieri care accesează subvenții de la APIA Agrii România răsplătește fidelitatea și susține fermierii să devină ”Campioni pe teren” Controale în câmp la fermierii care fertilizează cu azot în această perioadă