• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • În curând, piaţă comună de legume din România şi Bulgaria, în unele oraşe de la Dunăre

    agrointeligenta.ro -

    Bulgaria şi România analizează înfiinţarea unei pieţe comune pentru legume în unele oraşe situate la Dunăre din cele două ţări, a declarat, joi, ministrul Agriculturii de la Sofia, Dimitar Grekov.

    „Ar fi o oportunitate bună pentru producătorii şi retailerii de pe ambele maluri ale Dunării. (…) Vom încuraja în acest fel fermierii să rămână aici, în loc să-şi caute locuri de muncă în străinătate”, a declarat Grekov după o întâlnire cu ambasadorul român în Bulgaria, Anton Păcureţu, citat de Novinite.

    Cele două ţări vor înfiinţa, probabil, o comisie mixtă care să discute interesele comune din sectorul agriculturii, notează Novinite.

    De asemenea, Grekov l-a invitat oficial pe omologul său român, Daniel Constantin, să viziteze Bulgaria, au anunţat autorităţile bulgare.

    Sursa: Mediafax


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierul Ștefan Gheorghiță a calculat câți bani au pierdut fermierii la subvenția APIA față de plățile de anul trecut Zahărul românesc din noua recoltă a ajuns deja pe rafturile magazinelor. Mihaela Neagu, Fabrica Luduș: ”Fermierii care au livrat și-au încasat banii” Noul Cod fiscal. Fermierii – impozitați de primării pentru solariile de legume, răsadnițe și depozitele de cereale

    Ultimele știri

    Fermieri, verificați conturile! Plățile care intră pe card săptămâna aceasta! Comisar european, răspuns pentru AAC privind folosirea neonicotinoidelor: ”România este un caz special, suntem deschiși să stăm de vorbă” Veste bună: Fermierii care au proiecte AFIR își pot compensa TVA-ul datorat la ANAF