• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • ADAMA donează măști de protecție medicilor, cu sprijinul Asociației “Dăruiește Viață”!

    agrointeligenta.ro

    Pandemia de COVID-19 reprezintă o provocare teribilă pe care o putem gestiona doar dacă reușim să ținem în viață toate angrenajele vitale ale societății. Pentru ca noi să fim în siguranță, medicii trebuie să fie protejați. Aflați în linia întâi a luptei cu coronavirusul SARS-CoV-2, medicii au nevoie de echipamente de protecție corespunzătoare. Pentru a fi alături de ei, ADAMA a achiziționat măști de protecție pe care le-a donat asociației “Dăruiește Viață” pentru a fi distribuite spitalelor din București și din țară unde este mare nevoie de ele.

    În aceste zile necesarul de echipamente de protecție este uriaș: medicilor li se recomandă schimbarea măștii la fiecare 20 de minute într-un mediu umed și la fiecare 60 de minute într-un mediu nonaerosol. Astfel, se estimează că doar medicii de familie ar avea nevoie de aproximativ 1 milion de măști în fiecare lună.

    „Donația ADAMA se alătură eforturilor uriașe care se fac pentru a menține sistemul de sănătate funcțional. Ne bucurăm să putem fi parte din această uriașă energie constructivă, pentru că este un moment crucial. Azi, preocuparea fiecăruia dintre noi trebuie să fie viața tuturor. Suntem în industria de protecție a culturilor agricole de ani buni. Produsele fermierilor noștri ajung pe mesele românilor în fiecare zi. Dar munca noastră în aceste zile critice nu mai este doar despre protecția culturilor, ci și despre protecția oamenilor, a declarat Alina Gitlan, reprezentant al ADAMA România.

    ADAMA Agricultural Solutions este una din companiile de top din lume din industria de protecția plantelor. Depunem eforturi pentru a crea soluții simple pentru agricultură – oferind fermierilor produse și servicii efective pentru a le simplifica viața și a-i ajuta să se dezvolte. Cu un portofoliu vast și diversificat de produse de înaltă calitate, echipa Adama formată din peste 7.000 de persoane ajunge la fermierii din peste 100 de țări, furnizând soluții pentru controlul buruienilor, dăunătorilor și bolilor și pentru creșterea recoltelor. Pentru mai multe informații vizitați www.adama.com.


    Te-ar mai putea interesa

    Subvenția de 15 euro/familia de albine a fost aprobată în Comisia de agricultură din Camera Deputaților Controale în gospodării! Infracțiunea sancționată cu 1.200 de lei! Marius Lulea, cofondator AUR, și-a făcut fermă de vaci. ”Statul nu are niciun plan de capitalizare a fermelor” Premieră: România livrează peste 4.000 de oi în Algeria cu avioane cargo. Șeful ANSVSA: Animalele, la destinație în 2,5 ore Ploi torențiale, grindină și vânt puternic. Mai multe județe, sub cod galben până sâmbătă

    Ultimele știri

    “Am cererea autorizată din 18 mai. Când intră subvențiile?” Răspunsul dat de șeful APIA! Pagubă de 8.000 euro pentru un fermier care și-a lăsat tractorul parcat în spatele casei Zantara® 216 EC, fungicidul de la FMC care poate fi aplicat atât pentru a controla bolile foliare, cât și pentru bolile spicului la grâu și orz Ziua Porților Deschise la SCDA Mărculești – 4 iunie: Cele mai bune soiuri de grâu pentru Bărăgan, loturi demo pe 114 parcele! Fermierul George Apostu a trecut la mulsul mecanizat după ce a rămas fără oameni la oi