• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Micii fermieri strâng rândurile: și-au făcut platformă online pentru a-și vinde produsele

    agrointeligenta.ro

    Deși România are o veche tradiție în ce privește producția agricolă, însă micii producători, care cultivă pământul cu dedicare și pasiune, au rareori acces la rafturile magazinelor sau la piețele din orașe. Pornind de la această idee a luat viață platforma MiciProducatori.ro, un răspuns la cererea tot mai mare de produse românești. Site-ul este gândit să îi pună în contact direct pe producătorii români cu consumatorii individuali sau cu cei din categoria HORECA.

    ”Miciproducatori.ro își propune să schimbe obiceiurile de consum în paralel cu o abordare business oriented a producției, adaptată nevoilor reale din piață. Schimbul de informații și de contacte între cei care cumpără și cei care vând este primul pas în acest proces”, se arată pe platformă.

    În cadrul portalului, utilizatorii au la dispoziție o hartă activă  ca instrument pentru a vizualiza și localiza anunțurile, existând posibilitatea contactului direct între cei care cumpără și cei care vând. ”Pentru consumatori, acest portal este un mijloc prin care să își găsească furnizorii proprii de legume, fructe, lactate, carne etc.. Există posibilitatea să acordați calificative (steluțe) fermierilor care vă plac, și să comentați pe profilul acestora. Astfel, veți contribui la creșterea calității produselor publicate spre vânzare”, se arată pe blogul echipei de la miciproducatori.ro.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermă cu stație antigrindină în curte – lovită puternic de gheață: ”Recolta este distrusă 80-95%” Operațiunea Jupiter: Percheziții în fermele și casele mai multor fermieri! S-au ridicat utilaje și crotalii! Cod galben de instabilitate atmosferică. Averse torențiale, vijelii și grindină în mai multe județe România, singura pedepsită! La sute de focare, în Bulgaria și Grecia exportul oilor a fost interzis doar local Mirajul Chinei pe piața laptelui: 14 fabrici autorizate, niciun contract. Modelul Bulgariei, replicat în România?

    Ultimele știri

    Unul dintre cei mai mari furnizori din UE vrea să oprească exporturile de purcei Speranță pentru micii fermieri din Bucovina: noi procesatori s-au arătat interesați să le preia laptele Super El Niño ar putea lovi agricultura mondială și împinge în sus prețurile cerealelor Noile sesiuni AFIR așteaptă un ministru cu mandat plin. Tanczos: ”Sunt pregătite, pot fi lansate” Tanczos Barna critică întârzierile la plata subvențiilor: ”Este inacceptabil. Avem toți banii la dispoziție”