• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Președintele Egiptului l-a sunat pe Iohannis pentru ca România să nu mai oprească exportul de cereale!

    Ramona Dascălu – Agrointeligența

    Președintele Klaus Iohannis a avut astăzi, joi – 23 aprilie, o convorbire telefonică cu președintele Republicii Arabe Egipt, Abdel Fattah El-Sisi, la solicitarea părții egiptene. Potrivit Administrației Prezidențiale, discuția celor doi șefi de stat s-a axat pe criza epidemiologică generată de coronavirus și pe modalitățile de cooperare pentru contracararea răspândirii acestuia.

    De asemenea, cei doi președinți au discutat și despre suspendarea temporară a exportului de grâu românesc către statele din afara Uniunii Europene, în acest context Klaus Iohannis asigurându-l pe omologul său că țara noastră își dorește să exporte în continuare grâu în Egipt.

    ”Președintele Klaus Iohannis l-a asigurat pe omologul egiptean de sprijinul său pentru continuarea aprofundării cooperării bilaterale, în toate domeniile de interes comun, în special în cel economic, Egiptul reprezentând principalul partener economic al României din Africa și Orientul Mijlociu. În acest context, a fost abordată măsura luată de autoritățile române privind suspendarea temporară a exportului de grâu pentru statele din afara Uniunii Europene. Președintele României a subliniat că măsura a fost aplicată pentru o perioadă redusă de timp, fiind  menită să asigure securitatea alimentară națională. Președintele Klaus Iohannis a evidențiat faptul că România este interesată să continue exportul de grâu în Egipt, ca parte a consolidării relațiilor economice dintre cele două țări”, arată presidency.ro.

    În cadrul convorbirii, a fost subliniată dinamica foarte bună a relațiilor bilaterale, Președintele României amintind vizita oficială a Președintelui Republicii Arabe Egipt de anul trecut, precum și întâlnirea  din marja primului Summit între Uniunea Europeană și Liga Statelor Arabe (24-25 februarie 2019, Sharm El-Sheikh).


    Te-ar mai putea interesa

    O fermă de păsări oferă spre vânzare îngrășământ de găină în cantități mari Subvenții APIA 2026 – perioadele în care se fac controale în ferme Fermierul Alexander Degianski a dat startul campaniei de semănat floarea-soarelui pe 17 martie Lege în Parlament: Contracte pentru achiziția produselor direct de la micii fermieri! Fermierii cu terenuri incendiate mai pot încasa subvenții APIA. Cu o condiție!

    Ultimele știri

    Sistemul prin care fermierii vor primi motorină ieftină la pompă. Document MADR! Încă o lovitură pe piața agricolă! Rusia a interzis exporturile de îngrășăminte până pe 21 aprilie Subvenția de bază la APIA. Condiții, plată pe hectar în 2026 Tratament la pomi în martie, înainte de înflorire: produse, aplicare BC 323 – Hibridul de porumb de la Rodbun care-ți pune recolta la dublu