• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • OIERII AU ÎNCEPUT SĂ DEA FOC LA LÂNĂ!

    agrointeligenta.ro

    Oierii încep să dea foc la lână! Fără vreo veste de la Ministerul Agriculturii despre ajutorul de minimis pentru lână, crescătorii de ovine se văd în dificultate, iar unii dintre fermieri au început să-i dea foc.

    Adrian Ion din Nehoiu, județul Buzău, este printre oierii care au luat decizia de a arde lâna. Fermierul a postat imaginile cu sacii în flăcări și a scris pe un grup de crescători de ovine un mesaj de resemnare: ”Gata și cu lână ca nu se mai poartă ciorapii”. Tânărul oier a declarat pentru Agrointeligența – AGROINTEL.RO că a preferat să adune toată lână și să o ardă decât să o lase împrăștiată pe poiana.

    Reprezentanții Ministerului Agriculturii nu au mai comunicat nimic despre continuarea programului de ajutor de minimis pentru lâna valorificată cu acte. La începutul anului, oierii au primit promisiunea că această măsură de sprijin va fi păstrată, la fel ca restul programelor pentru fermieri inițiate cât MADR a fost condus de Petre Daea și echipa sa ministerială.

    Până la acest moment, numai programele ”Tomata” și ”Usturoiul” au fost continuate, fiind în așteptare, cu un proiect în dezbatere, programul pentru porcii din rasele Bazna și Mangalița.

    Pentru programul ”Lâna” nu există la acest moment niciun proiect de act normativ pe anul acesta. Anul trecut, oierii au primit 2 lei pe kilogramul de lână valorificat cu acte, iar schema a fost aprobată încă din data de 8 februarie. Oierii s-au putut înscrie în program până pe 28 martie.

    Atât în cazul programului pentru lână, cât și la cel pentru tomate, ministrul Agriculturii Adrian Oros a anunțat că s-au găsit fraude, dar în final, ”Tomata” a fost continuat, în timp ce oierii nu au mai primit nicio veste despre ajutorul ce le era dedicat.

    Te-ar mai putea interesa

    Consiliul Concurenței: Amenzi de 83,2 milioane de lei pentru 21 de companii din agribusiness 51 de vaci, împușcate direct pe pășune. Fermierii cer urgent o anchetă Scandalos: Fermierii români – cu cerealele blocate! Toate trenurile de marfă au fost alocate grâului din Ucraina Dan Corbuț: „Este cel mai secetos an de când fac agricultură. La porumb vor fi zone unde nu se va recolta nimic” Forumul de la Neptun. Gheorghe Albu: „Pe termen lung va fi un dezastru în agricultură”. Măsura care îl îngrijorează pe fermier

    Ultimele știri

    Mazărea de la Marea Neagră, în blocaj logistic: recolta e bună, dar exporturile sunt aproape înghețate După 30 de zile de carantină, s-au ridicat restricțiile pentru ovine. Documentul obligatoriu pentru circulația animalelor Mohammad Murad cere o „Celulă de Criză” pentru economia României: „În 15 zile să avem măsuri concrete” Un fermier care a tratat culturile la recomandările AI a pierdut producția de pe 10 hectare Prințul-fermier: Un membru al Casei Regale din Anglia face agricultură la nivel profesionist