• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Un bătrân a fost amendat cu 15.000 de lei pentru că a ieșit să își adune oile!

    agrointeligenta.ro -

    Un bătrân a fost amendat de poliție după ce ar fi ieșit din casă, observând că oile scăpaseră din țarc,. Un vecin l-a reclamat, iar poliția a intervenit imediat și l-a sancționat pe cetățean cu suma de 15.000 de lei pentru că nu avea asupra lui declarația pe proprie răspundere, potrivit publicației Observatorul Prahovean. 

    Bătrânul nu avea decât opt oi, iar din spusele nepoatei sale, animalele ieșiseră din curte și bătrânul plecase după ele să le aducă acasă.

    Deși nu erau pe terenul lui, un vecin a sunat la poliție. În procesul verbal prin care polițistul l-a amendat pe bătrând cu 15.000 de lei (7500 plătibili în 15 zile), polițistul a consemnat: ”A fost depistat în comuna Gornet-Cricov, sat Dobrota, pe domeniul public, fiind în apropierea terenurilor extravilane din sat. Acesta nu avea asupra sa declarația pe propria răspundere, pentru a părăsi domiciliul, mentionând că a părăsit domiciliul pentru a ieși la păscut cu oile, fără a fi angajat, acesta nereprezentând un motiv întemeiat.”

    Polițistul s-a plâns că a fost înjurat

    Nepoata bătrânului a declarat că a încercat să înțeleagă de la polițist ce s-a întâmplat, acesta spunându-i că ar fi fost înjurat de bătrân, fapt pe care nu l-a mai consemnat în procesul verbal, neluând nici măsura legală, în cazul în care era adevărat.

    Bătrânul are o pensie de doar 700 de lei

    Este mai puțin important ce atitudine a avut bătrânul, rămânând în discuție amenda record aplicată de polițist. Dintr-o pensie de doar 700 de lei, bătrânul va avea nevoie de aproape un an pentru a achita jumătate din valoarea ei, în termen de 15 zile, timp în care nu va putea să se întrețină.

    Nepoata omului a precizat că va contesta în instanță, știind că șefii polițistului nu pot să o anuleze, putând cel mult să declanșeze o anchetă internă, pentru a afla dacă polițistul a procedat legal.

     



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Șrotul de rapiță, la mare căutare. Sute de mii de tone cumpărate de chinezi Disperarea unui primar în lupta cu un crescător de vaci. ”Le ține fără apă, înfometate. Nicio amendă nu îl sperie” Dragoș Ciornei cultivă peste 100 ha și crește viței de îngrășat: ”Spuneam că nu voi face niciodată agricultură” APCPR: Prețul porcilor, în viu, la poarta fermei – 4,95 lei/kg. Costul real de producție – peste 6,5 lei/kg Cum a devenit munca unei familii care trăiește din agricultură, bătaia de joc a unui cioban: ”Legea îl apără”

    Ultimele știri

    Un saivan ce adăpostea peste 200 de animale s-a prăbușit sub greutatea zăpezii Dosar penal pentru îngrășăminte și pesticide cu termenul de valabilitate expirat 65 de oi gestante au fost furate într-o fermă. Proprietarul stânei, ademenit de hoți într-o pădure Studiu: Prețurile la mâncare, mai mari în România decât în Spania, Italia, Portugalia sau Grecia Reuniunea oierilor din Federația Romovis a avut loc cu participarea președintelui ASAS, Florin Stănică