• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Răspunsul unui înalt demnitar din MADR pentru crescătorii de vaci: ”Nu v-am dat sprijin cuplat? Ce ajutoare mai vreți?”

    agrointeligenta.ro

    Crescătorii de vaci de lapte și de carne au primit un răspuns neașteptat în urma cererii pe care au făcut-o publică în urmă cu câteva zile și în care solicitau Ministerului Agriculturii să îi sprijine în această perioadă dificilă. Fermierii au cerut inclusiv un ajutor de minimis pentru achiziția de vițele/juninci, sprijin care ar salva animalele valoroase, cu genetică, de la a fi trimise la abator.

    ”Interesant! Răspunsul unui înalt demnitar al MADR la multitudinea de probleme cu care ne confruntăm: “da’ bine măi pârliților, nu v-am dat sprijin cuplat, ce ajutoare mai vreți”. Măcar bine că ne-am lămurit, suntem pe cont propriu, “scapă cine poate”!„, a scris pe Facebook președintele Asociației Crescătorilor de Bovine pentru Carne din România, fermierul Dumitru Grigorean. Acesta a precizat că citatul este unul aproximativ, ”cu excepția cuvântului pârliți, care nu a fost rostit, ci doar sugerat”.

    În urma postării de pe pagina sa, Dumitru Grigorean a fost întrebat despre ce demnitar este vorba. Întrebarea a venit din partea dr. Mary Pană, președintele Asociațiai Crescătorilor și Exportatorilor de Bovine, Ovine și Porcine, iar Grigorean a răspuns că este vorba despre secretarul de stat Claudiu Sorin Roșu-Mareș.

    Săptămâna aceasta, crescătorii de vaci au cerut Ministerului Agriculturii să îi sprijine

    Așa cum Agrointeligența – AGROINTEL.RO v-a informat în acest articol, luni, 27 aprilie, Asociația Crescătorilor de Bovine pentru Carne din România, organizație condusă de Dumitru Grigorean și din care fac parte și fermieri care au vaci de lapte, a transmis o cerere oficială adresată ministrului Adrian Oros și secretarului de stat George Scarlat.

    Fermierii a semnalat că la acest moment se confruntă cu o scădere a vânzărilor de lapte și de carne, dar și cu scumpiri cu 20-30% la tratamentele veterinare. În plus, au crescut prețurile la furaje care sunt și greu de găsit, iar subvenția de tip sprijin cuplat a fost mai mică în Campania APIA 2019.

    Crescătorii de animale au cerut un sprijin de 1.000 de lei pe cap de vacă pentru a acoperi parțial costurile cu furajele și tratamentele, o scutire de impozit pe norma de venit în 2020 și un supliment la sprijinul cuplat pentru anul în curs. Totodată, fermierii cer să li se permită să pășuneze în păduri acolo unde vârsta arborilor permite acest lucru.

    Nu în cele din urmă, ACBCR a solicitat inițierea unui ajutor de minimis pentru achiziția de vițele/juninci care să fie achiziționate de către fermierii care au sub 10 capete de animale cu genetică. Fără această măsură, bovine valoroase din punct de vedere genetic vor ajunge la abator.


    Te-ar mai putea interesa

    AgroReclamații. Fermier: APIA nu dă adeverințe pentru credite. Ca să luăm îngrășăminte, girăm cu casa Subvențiile APIA care intră la plată de săptămâna viitoare! Cadastru gratuit 2026. Ce se întâmplă dacă suprafața din acte diferă de cea din teren Ciorile fac din nou prăpăd și scot din pâmânt porumbul abia răsărit. ”Sunt monumente ale naturii” Fermier: ”Am plătit 12.000 de euro pe un hectar de teren în extravilan, fără drum sau irigații”

    Ultimele știri

    Deputat: APIA a semnat! Fermierii pot lua credite de la bănci cu subvenția Plăți APIA deblocate! Subvențiile care au apărut în Monitorul Oficial și pot intra la plată! Piața îngrășămintelor în 2026: scumpiri accelerate, risc de penurie și decizii tot mai dificile pentru fermieri Măsură extremă pentru un fermier care fertiliza! Dosar penal și amendă de 15.000 lei! ”Pe o rază de 50 de kilometri nu se găsea motorină”. Anunțul ministrului Tanczos Barna pentru fermieri