• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Turmă de oi, călcată cu mașina de proprietarul terenului. „Uciderea cu intenţie, fără drept”, confirmă Poliţia

    agrointeligenta.ro

    Un nou conflict între proprietarii de terenuri și crescătorii de ovine care încalcă proprietățile agricole! Un zărneştean a intrat intenţionat cu maşina în turma de oi a vecinului său. Vecinul spune că oile au încercat să fugă de ploaie şi au ajuns pe terenul celui care a urcat la volan şi a intrat cu maşina în ele. În urma atacului asupra turmei, 10 oi au murit, iar alte 5 sunt rănite, cele mai multe cu picioarele rupte, potrivit publicației Bună Ziua Brașov!

    „Tatăl meu era cu animalele pe câmp. A început ploaia şi tatăl meu s-a adăpostit sub un pom iar oile au fugit şi au intrat pe terenul lui Ionuţ Brătulescu. Acesta, când a văzut că animalele au intrat pe terenul lui, a decis să intre cu maşina, a adunat oile grămadă şi după aceea a intrat cu maşina în plin în ele. Am sunat la Poliţie iar poliţiştii au venit şi ne-au întrebat tot pe noi ce au căutat animalele noastre pe terenul domnului Brătulescu”, a povestit Ionela Cotinghiu, fiica crescătorului de animale.

    Proprietarii spun că, anul trecut, vecinul le-a atacat două vaci cu furcă şi le-a rănit. Una dintre vaci a trebuit să fie sacrificată, deoarece rănile provocate ar fi condus la moartea sau îmbolnăvirea gravă a acesteia. Crescătorii de animale spun că anul trecut nu au vrut să amplifice scandalul şi au tăcut. De această dată, însă, faptele sunt mult prea grave, în opinia familiei Cotinghiu.

    Poliţiştii zărneşteni s-au deplasat la faţa locului şi au găsit animalele moarte. „Poliţia Oraşului Zărneşti efectuează cercetări în cadrul unui dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de „uciderea animalelor, cu intenţie, fără drept”, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 25, alin. 1, lit. a) din Legea nr. 205/2004 privind protecţia animalelor şi „distrugerea”, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 253 din Codul Penal. În fapt, la data de 29 aprilie 2020, în jurul orei 17:15, poliţiştii au fost sesizaţi cu privire la faptul că pe un teren viran s-ar afla mai multe ovine moarte. Cu ocazia cercetărilor desfăşurate la faţa locului, poliţiştii au stabilit faptul că mai multe ovine au pătruns pe un teren împrejmuit al cărui proprietar este un bărbat, în vârstă de 41 ani, cel din urmă accidentând 8 oi şi 4 miei cu autovehiculul”, a precizat agentul Nadia Olaru, purtătorul de cuvânt al IPJ Braşov.

    Cercetările continuă sub supravegherea unui procurori şi se va lua o decizie la finalizarea acestora.

    Te-ar mai putea interesa

    Piața cerealelor, la zi. Tunisia plătește cu 25 dolari mai mult ca în iunie iar grâul românesc va fi tot mai căutat Producție dublă la ceapă cu tehnologie sud-coreeană. Recolte de peste 90 de tone la hectar MADR susține că nu știa despre legea care introduce închisoarea pentru folosirea apei din puțuri sau râuri O cunoscută afacere de familie s-a închis după 16 ani: „Nu lipsa clienților ne-a pus la pământ, ci administrația” Avans APIA 2026. Prima tranșă din subvenții – mai devreme, plată mai mare pe hectar!

    Ultimele știri

    Schimbare fulger la Agricultură în R. Moldova: după demisia ministrului, fermierii vin cu propria propunere! Fermierii, azi la MADR! Au cerut plata urgentă a subvențiilor restante și ajutorul de 68 euro/vacă! Contract-cadru între fermieri și procesatori! Producătorii vor ca modificările de preț să fie anunțate din timp DNA confirmă trimiterea în judecată a șefilor APIA și ANF. Adrian Pintea și Romeo Șoldea, suspendați din funcție Prețurile cerealelor cresc și în România. Grâul a ajuns la 225 euro/tonă în Portul Constanța