• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Iulian Urban, avocat: Decizia CCR nu anulează amenzile, ele trebuie contestate în instanță!

    agrointeligenta.ro

    Cunoscutul avocat Iulian Urban face un anunț important privind decizia de astăzi a Curții Constituționale a României. Urban precizează că amenzile nu sunt anulate din oficiu, ci fiecare sancțiune trebuie contestată în instanță pentru a fi anulată.

    ”Decizia CCR nu anulează amenzile date în timpul stării de urgență! Cei care le-au plătit sau au fost amendati să se adreseze instanței de judecata!

    În urma deciziei CCR de a declara neconstituționale unele amenzi date în perioada stării de urgență, amenzile respective nu se anulează automat, ci trebuie atacate de cetățeni în instanță având la bază decizia Curții Constituționale.

    Dacă azi CCR constată neconstituționalitate, este un ajutor pentru judecători, dar nu prin acest fapt se pot anula amenzile. Adică fiecare în parte din cei amendați, vreo 300.000, trebuie să meargă la instanța de judecată”, a precizat avocatul Iulian Urban.

    Citiți și: CCR: Amenzile majorate în timpul stării de urgență sunt NECONSTITUȚIONALE!


    Te-ar mai putea interesa

    Investiția de 200-300 de euro care ajută fermierii să economisească zeci de mii de euro Furtuna a frânt porumbul și floarea-soarelui în ferma lui Matei Titianu: ”Culturile erau irigate, în stadiu avansat de vegetație” Puiu Ilisei a mutat ”grosul” activității din fermă pe timpul nopții pentru a combate valul de căldură Producție mare la grâu, în ”polul secetei”: 9,4 tone/ha într-o fermă cunoscută Cât plătesc fermierii din Ucraina pentru un litru de motorină

    Ultimele știri

    Pentru ce a luat amendă 5.000 de lei un tânăr de 21 de ani ce conducea tractorul pe un drum public Radu Dragomir, Ferma de la Munte: „Silozul de secară ne oferă mai multă proteină în rația animalelor” Crama Corbuț, investiție în vinuri premium inaugurată la Diosig. Dan Corbuț: „Îmi doresc ca acest proiect să fie dus mai departe de copiii și nepoții mei” Piața cerealelor, la zi. Rusia vinde cel mai ieftin grâu din lume. Ce înseamnă asta pentru fermierii români Scandal la ANSVSA: 75 de oi declarate ucise într-un focar din Tulcea au fost găsite vii într-o fermă din Cluj