• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Anunț urgent al șefului APIA pentru fermieri și crescătorii de animale!

    agrointeligenta.ro

    Mesajul șefului APIA pentru crescătorii de animale. Adrian Pintea, directorul general al agenției de plăți, a transmis situația la zi pentru depunerea cererii unice pentru subvenții și a reiterat apelul făcut către fermieri și crescătorii de animale care nu au depus încă documentul pentru banii europeni și din bugetul de stat.

    ”Pâna sâmbătă s-au depus 100.575 cereri pentru zootehnie. Într-adevăr sunt mai puține cereri anul aceasta în comparatie cu anul trecut, dar trebuie să luăm în calcul faptul că două săptămâni activitatea a fost suspendată. Mai mult, termenul s-a prelungit după cum se știe până la 15 iunie iar crescătorii de animale pot depune până la ultimul cererea unică pentru subvenții”, a explicat șeful APIA pentru Agrointeligența-AGROINTEL.RO.

    Adrian Pintea a mai spus că până la data de 17 mai au fost primite 622.419 de cereri unice de plată pentru o suprafață de 5.260.108 de hectare.

    ”Funcționarii APIA sunt la datorie și în week-end tocmai pentru a veni în ajutorul fermierilor. Ieri, 17 mai, am avut 5.401 de cereri înregistrate cu o suprafață de 84.015 hectare”, a mai spus directorul general al APIA.

    Acesta a lansat din nou un apel către fermieri să răspundă apelurilor telefonice pe care le primesc de la funcționarii APIA astfel încât procesul de primire a cererii unice să se poată desfășura normal. Le reamintim fermierilor că deși România a ieșit din starea de urgență și se află în starea de alertă, pentru această campanie, cererile unice se depun doar online la APIA, prin completarea declarației din aplicația IPA și cu acceptul fermierului dat prin mijloacele de comunicare electronică.

    ”Îi rog încă o dată pe fermieri să răspundă apelurilor telefonice. Foarte important pentru fermierii noi sau cei care nu mai au valabile datele de contacte transmise în anii trecuți la APIA trebuie să ia legătura telefonic cu centrele județene/locale unde au depus cererea în 2019 sau unde au fost arondați”, a mai spus Adrian Pintea.


    Te-ar mai putea interesa

    Unul dintre cei mai mari furnizori din UE vrea să oprească exporturile de purcei Piața cerealelor, la zi – prețuri. România, în plin recoltat la orz, se menține lider la exporturi Avans APIA 2026: Plățile – din luna septembrie. Fermierii, banii mai repede în conturi! Speranță pentru micii fermieri din Bucovina: noi procesatori s-au arătat interesați să le preia laptele Este oficial: Exporturile de oi din România – interzise până pe 31 decembrie. Decizia, în Jurnalul UE!

    Ultimele știri

    Simpozionul „AQUA–BIOTECH – Biotehnologii în acvacultură” – pe 24 iunie, la SCDP Nucet. Și în online Consiliul Concurenței a aprobat preluarea Carrefour de către holdingul fraților Pavăl! Județe sub alertă meteo: Caniculă, disconfort termic și furtuni cu grindină în plină campanie de recoltat Piața cerealelor, la zi. Comisia Europenă a ridicat randamentul producțiilor agricole din România Negocieri reluate pentru un nou Guvern. Toate variantele pe masă pentru Ministerul Agriculturii