• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Subvenții APIA furate de pe card! Doi bărbați arestați pentru operațiuni financiare frauduloase!

    agrointeligenta.ro

    Un fermier s-a trezit cu subvențiile APIA furate de pe cardul bancar! În acest caz reclamat de către producătorul agricol păgubit, doi bărbaţi în vârstă de 24 de ani, respectiv 19 ani, din comuna Griviţa, judeţul Vaslui, au fost reţinuţi de poliţişti fiind acuzaţi că au efectuat peste 100 de operaţiuni financiare frauduloase, potrivit adevarul.ro.

    Ancheta poliţiştilor Biroului Investigaţii Criminale din cadrul Poliţiei Municipiului Bârlad a fost declanşată în urma unei plângeri formulate de un bărbat de 29 de ani din localitatea Griviţa. Acesta a sesizat anchetatorii că în mod inexplicabil i-a dispărut o sumă importantă de bani de pe cardul unde deţinea subvenţiile primite de la Agenţia de Plăţi şi Intervenţii în Agricultură.

    Bărbatul a declarat că nu a pierdut cardul şi nici nu ar fi dat datele acestia cuiva. La o primă evaluare, prejudiciul este estimat la peste 16.000 de lei.

    În urma cercetărilor, poliţiştii au descoperit că banii au fost sustraşi de doi tineri din sat care, au intrat în posesia datelor de pe cardul persoanei vătămate, în condiţii încă neclare.

    ”În urma cercetărilor efectuate, poliţiştii au stabilit faptul că, în perioada februarie – martie a.c., cei doi bărbaţi s-au folosit de datele de identificare ale unui card bancar emis persoanei vătămate şi au efectuat peste 100 de operaţiuni financiare frauduloase, pe internet. Astfel, persoanele bănuite de comiterea faptelor cercetate au efectuat plăţi online către diverşi comercianţi, operatori pariuri sportive şi operatori jocuri. În urma probatoriului administrat, în cursul zilei de 13 mai a.c., poliţiştii i-au reţinut pe cei doi bărbaţi pentru o perioadă de 24 ore, iar ulterior, faţă de aceştia, Parchetul de pe lângă Judecătoria Bârlad a dispus măsura preventivă a controlului judiciar pentru o perioadă de 60 de zile”, au precizat reprezentanţii Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Vaslui.

    Poliţiştii continuă cercetările în vederea probării întregii activităţi infracţionale a celor doi inculpaţi.


    Te-ar mai putea interesa

    Top 10 cele mai mari ferme din România după suprafața declarată la APIA în acest an Fermierii care au avut culturi calamitate de secetă în 2025 vor primi despăgubiri! Cuantum: 200 euro/ha Se mai fac plăți din subvenții după termenul de 30 iunie? Răspunsul șefului APIA pentru fermieri! Lege în Parlament pentru creșterea plafonului plăților în numerar la 200.000 de lei Piața cerealelor, la zi. Grâul a intrat în recoltare cu frâna trasă, rapița profită de valul de căldură

    Ultimele știri

    Apicultorii ne-au întrebat despre subvenția de 15 euro/familia de albine. Când se depun cererile Bilanțul plăților APIA la 30 iunie, anunțat de ministrul Tanczos: 696.145 de fermieri autorizați cu 1,924 miliarde de euro APIA la termenul limită pentru plata subvențiilor: 99,97% nivel de autorizare. Pintea: Rambursarea sumelor este asigurată! Programul Bazna și Mangalița continuă și în 2026. Cât vor primi crescătorii Cum decurge campania de recoltat pe canicula istorică? Ministrul Tánczos – întâlnire de urgență cu specialiștii MADR