• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Adrian Oros, atac direct: Ați pus un milițian șef la AFIR, care a adus la rândul lui încă vreo 60 de milițieni!

    Ramona Dascălu -

    Adrian Oros a mers astăzi, luni – 18 mai, în plenul Senatului, să dea explicații cu privire la acuzele care i se aduc de către cei 72 de senatori, membri ai grupului PSD, care au depus la Senat moțiunea simplă intitulată ”Lenea, minciuna și incompetența ministrului Oros” și care îi solicită demisia din funcția de ministru al Agriculturii.

    Unul dintre subiectele atinse de ministrul Adrian Oros, în cadrul dezbaterii moțiunii, a fost cel legat de Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale, pe care senatorii din grupul PSD au numit-o agenție etalon în textul moțiunii depuse la Senat. Astfel, Adrian Oros l-a atacat dur pe șeful AFIR, numindu-l milițian șef, și a acuzat întreaga conducere a agenției că a reușit deturnarea PNDR.

    Conducerea AFIR, agenția etalon a României, responsabilă cu aducerea în țară a peste opt miliarde de euro. Vorbiți de absorbția fondurilor europene din agricultură? Ați pus un milițian șef la AFIR, care a adus la rândul lui încă vreo 60 de milițieni și ați reușit într-un timp record, de trei ani, să denaturați întreg Programul Național de Dezvoltare Rurală, adică ați dat bani mulți la clientela de casă, ați alocat 1,6 miliarde euro pentru 1500 de ferme, fără să vă pese de 850 de mii de ferme de familie din sistemul APIA și celelalte 3 milioane de ferme familiale din exteriorul sistemului”, a declarat ministrul Adrian Oros, astăzi, în plenul Senatului, la dezbaterea moțiunii depuse împotriva sa de către senatorii PSD.

    Încă de la instarea sa în funcția de ministru al Agriculturii, Adrian Oros s-a declarat nemulțumit de activitatea Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale și l-a delegat temporar, anul trecut, pe șeful instituției, Adrian Chesnoiu, la Buzău, pentru a prelua atribuţiile de director al Băncii de Gene, după demiterea cercetătorului Costel Vînătoru.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Subvenții APIA 2026. Data la care începe depunerea cererilor a fost publicată în Monitorul Oficial Specialist: Condiția pentru ca România să aibă cele mai mari producții la hectar din Europa Bulgaria: Primul import de floarea-soarelui din Argentina – depistat cu conținut periculos de pesticide și nu va fi procesat în ulei Fermierii care încasează subvenții – obligați să depună la APIA dovezi privind achiziția de inputuri și lucrări în câmp! 13.000 de salate plantate în 30 de minute cu 10 nepalezi. Ion Păunel, legumicultor: La început am rămas perplex și entuziasmat

    Ultimele știri

    Agricover – partenerul fermierilor pentru îngrășăminte și motorină la prețuri bune Șefa APIA – anunț pentru fermierii care așteaptă PD-28, subvenția pe pârloagă: „Luni, banii în conturi” După legume, Turcia ne inundă și cu flori. Exporturile au crescut pentru 8 Martie Carne de vită din Brazilia, depistată cu hormoni de creștere interziși în UE. O parte din cantitate, deja consumată S-a lansat creditul INSTANT IMM, garantat de stat, pentru achiziția de terenuri, utilaje sau plata furnizorilor