• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Adrian Oros: Din patrimoniul ADS au dispărut peste 800.000 de hectare!

    agrointeligenta.ro -

    Acuzații extrem de grave făcute de ministrul Agriculturii, Adrian Oros. Acesta spune că din patrimoniul statului au fost a fost scoasă o suprafață uriașă de terenuri agricole. Acest lucru s-ar fi întâmplat în timpul guvernărilor social-democrate de după Revoluție.

    ”Din 2001 și până în prezent, au dispărut din patrimoniul ADS (Agenția Domeniilor Statului – n.r) peste 800.000 de hectare. Unde? Poate ne răspunde domnul Daea (Petre Daea, fost ministru al Agriculturii – n.r.). Luați în calcul, vă rog, marile jafuri cu terenurile statului și încheierea de contracte de concesiune pe nimic, între 200 și 400 kilograme de grâu pe hectar pe an, toate acestea făcute în anii 2000 și 2005, când erau și secretari de stat și miniștri”, a anunțat ministrul Adrian Oros la dezbaterea moțiunii depusă împotriva sa de PSD și ALDE și în care s-a cerut demiterea sa din Guvernul Ludovic Orban.

    Moţiunea simplă „Lenea, minciuna şi incompetenţa ministrului Oros”, iniţiată de 72 de parlamentari PSD, ALDE şi afiliaţi grupului social-democrat, a fost adoptată. Votul a fost cu bile, înregistrându-se 68 „pentru”, 32 „împotrivă” şi cinci abţineri.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Preț în creștere la ovine. Nicolae Cioranu: ”Acum prețul mieilor este de 18-19 lei/kg, dar nu mai este marfă” Suprafața minimă de teren agricol pentru care se plătesc subvenții APIA în acest an Fermier: ”Am plătit îngrășămintele, dar din ziua în care trebuia să le primim, nu ne mai răspunde nimeni la telefon” Panourile solare se scumpesc în urma unei decizii luate de China, principalul producător Când un an rău răstoarnă o fermă – apel public pentru plata datoriilor unei ferme. Soții Butilă: „Și 5 lei contează”

    Ultimele știri

    Un grup olandez cu 800 de hectare se retrage din România. Terenurile – scoase la vânzare cu tot cu utilaje Gelu Bogdan, pomicultor cu livada distrusă de îngheț: ”Despăgubirea de 2.000 euro nu acoperă mare lucru. MADR putea suplimenta suma!” E jale cu pesta porcină africană! Șase fonduri de vânătoare dintr-un județ rămân fără porci mistreți Oficial: Culturile pentru care Guvernul a aprobat despăgubiri. Fermierii pot depune cererile la APIA ANSVSA – anunț pentru toți crescătorii de animale! Alexandru Bociu: ”Obiectivul nostru rămâne același”