• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Moțiunea împotriva ministrului Adrian Oros a trecut! Va fi demis de premierul Ludovic Orban?

    agrointeligenta.ro -

    Moțiunea împotriva ministrului Agriculturii Adrian Oros a fost adoptată de Senat! Moţiunea simplă ”Lenea, minciuna şi incompetenţa ministrului Oros”, iniţiată de 72 de parlamentari PSD, ALDE şi afiliaţi grupului social-democrat, a fost votată astăzi, luni – 18 mai, în plenul Senatului.

    Votul a fost cu bile, înregistrându-se 68 „pentru”, 32 „împotrivă” şi cinci abţineri.

    În textul moțiunii, semnatarii au solicitat demiterea ministrului Agriculturii, Adrian Oros, ”până nu desfiinţează întregul sector agroalimentar din economia României şi până nu transformă fermierii români în săracii Europei”.

    De precizat că adoptarea moțiunii simple împotriva unui ministru nu impune nicio măsură guvernamentală. Astfel, este decizia premierului Ludovic Orban dacă îl demite pe Adrian Oros după votul de la Senat sau dacă Adrian Oros consideră că votul din Parlament îi impune o demisie de onoare.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Fermierii care încasează subvenții – obligați să depună la APIA dovezi privind achiziția de inputuri și lucrări în câmp! Prețuri pe tonă pentru grâul, rapița și orzul din recolta 2026 Plata de 100 euro/ha, la APIA. Termene limită, documente obligatorii O nouă subvenție de la APIA a fost anunțată de Comisia Europeană Subvenții APIA 2026. Data la care începe depunerea cererilor a fost publicată în Monitorul Oficial

    Ultimele știri

    Kaufland despre buchetele de trandafiri la 1 leu: Nu reprezintă o strategie comercială, ci un mecanism responsabil de gestionare a stocurilor Situația din Iran dă bătăi de cap fermierilor români: Motorina mai scumpă și în cantități limitate! AFF – parteneriat cu Primăria Sectorului 1 pentru dezvoltarea Pieței Producătorilor Autohtoni Vin banii pentru plata ANT. Anunț direct de la vicepremierul Tanczos Barna Șeful Comisiei de Agricultură anunță o nouă subvenție de 15 euro și eliminarea impozitelor pentru camioane apicole