• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Crescător de vaci amendat de Garda de Mediu cu 10.000 de lei!

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Amendă aplicată de către inspectorii Gărzii de Mediu unui fermier care deține o exploatație de creștere a taurinelor. Producătorul agricol a fost sancționat de către autoritatea statului  cu o sumă considerabilă pentru că nu deținea autorizație de mediu. Mai mult, bărbatul arunca gunoiul de grajd în afara spațiului amenajat.

    Garda de Mediu a amendat un fermier din comuna Tudora, județul Botoșani cu suma de 10.000 de lei, în urma unor verificări efectuate de o echipă de comisari. Aceștia au fost în control la un amplasament al fermierului din extravilanul comunei, potrivit botosaninews.ro.

    Potrivit reprezentanților Gărzii de Mediu Botoșani, bărbatul creștea vaci în respectivul loc, fără a deține autorizație de mediu, iar gunoiul de grajd era depozitat, parțial, în afara platformelor amenajate.

    Comisarii Gărzii de Mediu au declarat că în acrest caz: ”S-au stabilit măsuri în sarcina proprietarului, pentru remedierea neconformităților constatate și totodată s-a aplicat o sancțiune în valoare de 10.000 de lei pentru lipsa autorizației de mediu”.


    Te-ar mai putea interesa

    Victorie pentru micii fermieri. e-Factura, eliminată în Parlament pentru agricultori Roșiile cu moț – vedetele de sezon într-un mare lanț de supermarketuri Marius Lulea, cofondator AUR, și-a făcut fermă de vaci. ”Statul nu are niciun plan de capitalizare a fermelor” Primărie: Doar apicultorii din sat au voie cu albinele la salcâmii din localitate Controale în gospodării! Infracțiunea sancționată cu 1.200 de lei!

    Ultimele știri

    “Am cererea autorizată din 18 mai. Când intră subvențiile?” Răspunsul dat de șeful APIA! Pagubă de 8.000 euro pentru un fermier care și-a lăsat tractorul parcat în spatele casei Zantara® 216 EC, fungicidul de la FMC care poate fi aplicat atât pentru a controla bolile foliare, cât și pentru bolile spicului la grâu și orz Ziua Porților Deschise la SCDA Mărculești – 4 iunie: Cele mai bune soiuri de grâu pentru Bărăgan, loturi demo pe 114 parcele! Fermierul George Apostu a trecut la mulsul mecanizat după ce a rămas fără oameni la oi