• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Primarul din Matca: Cărările din solar nu se scad la măsurătorile din Programul Tomata!

    agrointeligenta.ro

    Fermierii care au solicitat ajutor de minimis pentru cultura de tomate în spații protejate – sere și solarii, sunt acum verificați de către funcționarii Direcțiilor Agricole Județene. Pentru că au existat anumite cazuri în care la măsurarea suprafețelor eligibile s-a făcut prin scăderea căilor de acces, primarul comunei gălățene Matca, Nelu Costea, vine cu precizări pentru beneficiarii sprijinului ce poate ajunge la 3.000 de euro pe fermă.

    ”Toți cei care au fost verificați, cărora li s-au măsurat solariile și au fost scăzute căile de acces (cărările) și nu se mai încadrează pentru ajutorul de minimis, să solicite o nouă măsurătoare. Căile de acces, cărările, nu se scad, fac parte din spațiul protejat, din solar”, le comunică primarul Nelu Costea tuturor beneficiarilor Programului Tomata.

    Vă reamintim că pentru a fi eligibili, fermierii trebuie să dedice culturii de roșii o suprafață de minim 1.000 de mtri pătrați de solar și să valorifice cu acte, până pe 15 iunie, inclusiv, cel puțin 3 tone de roșii. Documentele justificative, respectiv bonul fiscal/factura/fila/filele din carnetul de comercializare, care atestă comercializarea producției de tomate obținute din spațiile protejate, se depun la Direcțiile pentru Agricultură Județene până la data de 30 iunie 2020, inclusiv.


    Te-ar mai putea interesa

    E oficial! Lege nouă pentru motorina din agricultură: fermierii vor cumpăra motorină fără acciză Strugurii cultivați în solar, o cultură de viitor. Ion Păunel: „În România sunt deja 15-20 de hectare” Dosar DNA în apicultură: Fonduri pentru tineri fermieri, obținute cu acte false Fermierii cer derogări pentru transportul cerealelor: „În campanie, șoferii nu lucrează ca în transportul de marfă” De ce cad prunele verzi din pom: cauze, tratamente, prevenire

    Ultimele știri

    Degustare de tomate la SCDL Buzău. Cercetătorii vor să afle ce roșii preferă românii Attica, de la Soufflet, este hibridul de rapiță care câștigă bătălia cu timpul, cu frigul și cu piața UE a majorat din nou tarifele la importurile de îngrășăminte din Rusia și Belarus Rusia suspendă exportul de motorină, iar prețurile în Europa riscă să explodeze Piața cerealelor, la zi. Cum pot profita fermierii români de faptul că Rusia închide Marea Azov, iar porumbul francez este în pericol