• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Secretar de stat MADR: Subvenție specială de 33 euro/cap de porc gras și 50 euro/cap de scroafă!

    Roxana Dobre -

    Sumele primite de crescători pentru ajutoarele COVID-19.  Secretarul de stat în cadrul Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR), Aurel Simion, a anunțat joi, 26 noiembrie,  în cadrul evenimentului de lansare a Programului ,,Porc născut și crescut în România”, susținut de Kaufland, care sunt sumele primite de crescătorii de porci pe cap de animal pentru ajutorul de stat aferente susținerii activității crescătorilor în contextul crizei economice generate de pandemia COVID -19.

    (…) A treia formă de sprijin pentru fermieri este schema de ajutor de stat pentru susținerea activității crescătorilor din sectorul suin în contextul crizei economice generate de COVID-19. Aici am alocat valoarea totală a ajutorului de stat este de 119.550.000 lei, cuantumul ajutorului de stat a fost de 100 de euro/UVM (Unitate Vită Mare), echivalent în lei.  Respectiv 33,0 de euro pe cap de porc gras și 50 de euro/cap la scroafă”, a fost calculul făcut de oficialul MADR.

    Astfel, la cursul de 4,8409 lei/euro stabilit de Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) pentru această plată, crescătorii de porc primesc în conturi 159,7497 lei pe cap de porc gras și 242,045 de lei cap/scroafă.  Valoarea maximă pentru un beneficiar este de 100.000 euro.

    Potrivit datelor APIA, pentru ajutorul de stat COVID-19 au depus cereri 297 de crescători de porcine. Ajutorul de stat se plătește și pentru susținerea activității crescătorilor din sectoarele bovin și avicol. Din declarațiile ministrului agriculturii, Adrian Oros, plățile pentru aceste scheme au început din 25 noiembrie.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Grâul din Argentina ”ia fața” celui de la Marea Neagră: are preț mai mic și e disponibil în cantități uriașe Când un an rău răstoarnă o fermă – apel public pentru plata datoriilor unei ferme. Soții Butilă: „Și 5 lei contează” Depozitarea cerealelor le dă fermierilor cu minus în acest an: ”Prețurile de acum sunt mai mici decât la recoltare” Suprafața minimă de teren agricol pentru care se plătesc subvenții APIA în acest an Fermier: ”Am plătit îngrășămintele, dar din ziua în care trebuia să le primim, nu ne mai răspunde nimeni la telefon”

    Ultimele știri

    Un grup olandez cu 800 de hectare se retrage din România. Terenurile – scoase la vânzare cu tot cu utilaje Gelu Bogdan, pomicultor cu livada distrusă de îngheț: ”Despăgubirea de 2.000 euro nu acoperă mare lucru. MADR putea suplimenta suma!” E jale cu pesta porcină africană! Șase fonduri de vânătoare dintr-un județ rămân fără porci mistreți Oficial: Culturile pentru care Guvernul a aprobat despăgubiri. Fermierii pot depune cererile la APIA ANSVSA – anunț pentru toți crescătorii de animale! Alexandru Bociu: ”Obiectivul nostru rămâne același”