• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Alertă ANM de ploi, grindină și descărcări electrice în vigoare pentru 23 de județe!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, astăzi – marţi 29 septembrie, o nouă atenţionare Cod galben de vreme instabilă, valabilă până miercuri dimineaţa în zone din 23 de judeţe.

    Conform prognozei, în intervalul 29 septembrie, ora 11:00 – 30 septembrie, ora 10:00, în Moldova, local în Transilvania, Maramureş şi la munte vor fi perioade în care va ploua însemnat cantitativ şi în care, îndeosebi în Moldova, se vor semnala manifestări de instabilitate atmosferică temporar accentuată (averse, descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului şi izolat grindină).

    În intervale scurte de timp sau prin acumulare cantităţile de apă vor depăşi 25 – 35 litri/mp şi, pe arii restrânse, mai ales în Moldova, 40 – 60 litri/mp.

    Judeţele vizate de atenţionarea Cod galben sunt: Botoşani, Iaşi, Vaslui, Galaţi, Suceava, Neamţ, Bacău, Vrancea, Buzău (parţial), Maramureş, Bistriţa-Năsăud, Mureş, Harghita, Covasna, Braşov, Prahova (parţial), Sibiu, Vâlcea (parţial), Alba, Hunedoara, Gorj (parţial), Argeş (parţial) şi Dâmboviţa (parţial).

    ANM precizează că, miercuri (30 septembrie) şi joi (1 octombrie), în vestul, centrul şi nordul ţării, precum şi la munte, va ploua, iar prin acumulare cantităţile de apă vor fi însemnate.


    Te-ar mai putea interesa

    Victorie pentru micii fermieri. e-Factura, eliminată în Parlament pentru agricultori Controale în gospodării! Infracțiunea sancționată cu 1.200 de lei! Primărie: Doar apicultorii din sat au voie cu albinele la salcâmii din localitate Subvenția de 15 euro/familia de albine a fost aprobată în Comisia de agricultură din Camera Deputaților Liviu Dobre, CEO Agricover Holding: ”România nu poate construi securitate alimentară cu ferme care supraviețuiesc de la o campanie la alta”

    Ultimele știri

    E lege! Limită de 10.000 de euro la plățile în numerar, de anul viitor! Termen extrem de scurt pentru subvenția de 3.000 euro/ha. Program special pentru primirea cererilor Achim Irimescu la Agrostrategia: Bugetul pentru care îl va primi România pentru fermieri post-2027 Grupul Agrointeligența va promova, gratuit, oferta stațiunilor de cercetare dedicată fermierilor. Protocol de colaborare cu ASAS Arenda pentru terenurile ADS: de la 375 kg/ha până la 1.112 kg/ha, cu indexare anuală după rata inflației