• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Măsuri noi de sprijin pentru fermierii români afectați de criză! Mesaj ferm de la Bruxelles!

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Grupul de lucru al Partidului Popular European (PPE) a analizat raportul privind măsurile specifice de acordare de sprijin temporar excepțional în cadrul Fondului European pentru Dezvoltare Rurală (FEADR), ca răspuns la epidemia de COVID-19, potrivit unui mesaj postat pe Facebook de europarlamentarul Daniel Buda.

    Agrointeligența – AGROINTEL.RO a preluat mesajul oficialului român, în care accentuează faptul că efectele directe și indirecte ale pandemiei de COVID-19 continuă să crească în toate statele membre, fiind o situație fără precedent, care necesită măsuri adaptate.

    ”Situația actuală este fără precedent și necesită măsuri excepționale adaptate situației. În sectorul agricol și alimentar, au fost semnalate numeroase dificultăți, cauzate de restricțiile de circulație extinse puse în aplicare în statele membre, precum și de închiderea obligatorie a magazinelor, piețelor în aer liber, restaurantelor și a altor unități.

    Blocajele economice din sectorul agricol au dus la probleme de lichiditate și fluxuri de numerar pentru fermieri și întreprinderile rurale mici care prelucrează produse agricole. În consecință, anumite întreprinderi mici și fermierii au nevoie urgentă de sprijin pentru a-și menține activitățile”, a scris Daniel Buda.

    Vicepreședintele Comisiei pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală din Parlamentul European a explicat faptul că sprijinul vine sub forma unei sume forfetare pentru fermieri și firmele care se ocupă cu procesarea și comercializarea produselor agricole.

    ”Sprijinul va fi sub forma unei sume forfetare unice pentru fermieri și IMM-urile active în procesarea, comercializarea și/ sau producerea produselor agricole, de 5.000 de euro pentru fermă și 50.000 per IMM. În vederea asigurării utilizării cât mai eficiente a resurselor disponibile în cadrul programelor de dezvoltare rurală existente, statele membre vor trebui să fundamenteze direcționarea sprijinului către cei mai afectați, pe baza unor criterii obiective și nediscriminatorii. Statele membre ar trebui să includă măsura în PDR.

    Având în vedere timpul necesar pentru implementarea acestei noi măsuri, se presupune că plățile către beneficiari vor fi efectuate în al patrulea trimestru al anului 2020 și, prin urmare, vor fi finanțate în cadrul bugetului pentru 2021. Salut acest sprijin temporar excepțional oferit în cadrul FEADR ca răspuns la pandemia de COVID-19 și am încredere că fermierii vor putea depăși obstacolele din această perioadă cu ajutorul tuturor instrumentelor puse la dispoziție de instituțiile europene”, se mai arată în mesajul postat pe Facebook de europarlamentarul Daniel Buda.


    Te-ar mai putea interesa

    ANM: vijelii de 70 km/h și grindină. Județele unde sunt așteptate cele mai mari cantități de apă Șeful APIA: Fermierii care mai au de încasat subvenții pe hectar și animale! Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală! Cod galben de instabilitate atmosferică. Averse torențiale, vijelii și grindină în mai multe județe Subvenție nouă pentru bovine: 68 euro/cap. Ajutorul, votat în procedură de urgență!

    Ultimele știri

    Exclusiv: Exportul de ovine din România a fist blocat! Decizia, luată de un oficial din Spania, țară care va prelua contractele oierilor români Cisterne cu lapte, blocate la granița cu Bulgaria după ce au fost găsite aflatoxine în laptele importat E oficial: buget pentru compensarea fermierilor afectați de scumpiri și avans mai mare la subvenția APIA Șeful ANSVSA – apel către oieri: Opriți imediat comerțul clandestin de ovine și caprine! Riscăm blocarea totală a exporturilor! Peste 85% dintre companiile agricole vor acces la date despre piață, consum și inputuri – sondaj AGXecutive