• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Oierii au fost umiliți la ușa ministrului Agriculturii! Ședința cu Oros s-a amânat!

    Ramona Dascălu – Agrointeligența

    O imagine cât 1.000 de cuvinte! Îngrămădiți la ușa Ministerului Agriculturii, pe o vreme ploioasă de început de iunie! Așa i-au găsit pe crescătorii de ovine și de caprine veniți la București la o ședință anunțată pe care urmau să o aibă cu ministrul Adrian Oros și cu conducerea Agenției Naționale pentru Zootehnie.

    Dezbinați și umiliți în mod egal, oierilor li s-a închis ușa în nas și li s-a spus că întâlnirea nu va mai avea loc la MADR, nici măcar în curte sau prin împărțirea participanților în două delegații. Au fost rechemați de la ora 15.00, însă într-o altă locație – sediul ANZ, acolo unde ar exista o sală în care discuțiile să se poarte departe de ochii presei!

    Niciun oficial al MADR nu a ieșit în curtea ministerului să discute cu fermierii (l-am văzut în ușă pe secretarul de stat George Scarlat, însă acesta nu a ieșit din sediu). Probabil din cauza vremii ploioase exista riscul să li se ude costumele. Pentru ciobani, ploaia nu a fost însă un impediment, fiind obișnuiți să stea cu animalele în condiții mult mai grele. Au așteptat la ușă și în curte, toți la un loc, uniți prin umilința pe care au îndurat-o împreună. După ce ieri li se spusese că ministrul Oros are timp de ei numai maxim 15 minute, având agenda încărcată, astăzi au fost pasați la ANZ cu promisiunea că de la ora 15.00 va veni și Adrian Oros să discute cu ei.

    În tot acest cumul, tensiunile au ieșit la iveală! 

    Sunt veniți la București reprezentanți ai crescătorilor din fiecare județ al României. Ședința de la MADR era programată să înceapă de la ora 10.00, iar inițial, dat fiind numărul mare de participanți, crescătorii de ovine și de caprine urmau să intre pe rând la discuții. Ulterior s-a luat decizia ca întâlnirea să fie amânată pentru ora 15.00 și să se țină la sediul ANZ, în sala mare, unde vor încăpea toți fermierii.

    După ce au ieșit de la MADR, între oieri s-au iscat discuții aprinse. Cele mai furtunoase s-au petrecut între Dan Petrescu, președintele Asociației Profesionale a Ciobanilor, și Ionică Nechifor, președintele Asociației Crescătorilor de Ovine și de Caprine Moldoovis. Schimbul de replici a fost unul dur, pe ton ridicat, însă s-a păstrat decența limbajului de ambele părți.

    De ce au venit oierii la București

    Crescătorii de ovine și de caprine au venit astăzi în Capitală pentru a obține explicații de la ministrul Agriculturii, Adrian Oros, care a anunțat că certificatele de origine se vor elibera de acum încolo numai pe baza unei genotipări a reproducătorilor. Organizațiile cu reprezentativitate la nivel național și care derulează și programe de ameliorare au reproșat că nu au fost deloc consultate, că nu știu cum se va aplica noua normă. Mai mult, la momentul declarațiilor făcute de Oros nu exista niciun proiect în dezbatere publică, iar ulterior, la publicarea lui, confuzia s-a adâncit.

     


    Te-ar mai putea interesa

    Dimineață geroasă în mai multe județe cu minime de până la -12 grade Fermierul Samson Popescu a început în forță semănatul porumbului. ”Nu facem rabat de la tehnologie” Lege nouă: Fermierii pot cere demolarea caselor și blocurilor construite ilegale în apropierea fermelor Vremea în Săptămâna Mare. ANM: Primele județe unde vremea se răcește și revin precipitațiile Fermierii nu mai fac față. Litrul de lapte: 1,5 – 1,6 lei; 1.500 de vaci trimise la abator

    Ultimele știri

    Fermierii – cheltuieli uriașe pentru a-și proteja culturile de îngheț: ”Arzi la propriu zeci de mii de euro pe noapte” Mesaje de Paște fericit 2026. Cele mai frumoase urări de Învierea Domnului Fermierii care pierd pășunea dacă nu o curăță și nu aplică o cantitate minimă de îngrășăminte Meteo: Alertă de ploi, lapoviță și ninsoare – extinsă până în Ajunul Paștelui Cât costă carnea de miel românesc și cozonacul la producătorii din Piața Dorobanți