• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ce crede președintele Comisiei de agricultură despre impozitarea forfetară pe suprafață

    agrointeligenta.ro

    După ce acum o lună şi jumătate i s-a a tras atenţia că interzice accesul presei la şedinţele comisiei pentru Agricultură, silvicultură, industrie alimentară şi servicii specifice din Camera Deputaţilor, şi că în comisie nu se lucrează miercurea, preşedintele Comisiei, deputatul de Vrancea Nini Săpunaru a mutat în teritoriu aceste întruniri. Ieri, şedinţa s-a ţinut la Buzău, prilej pentru fermierii şi primarii buzoieni să capete răspunsuri la problemele cu care se confruntă.

    „La Buzău, agricultorii ne-au ridicat o problemă legată de impozitare. Eu, spre exemplu, nu sunt de acord ca odată ce s-a introdus acest impozit forfetar pe suprafaţă – care de altfel nu este un impozit ci o formă de plată a cheltuielilor – agricultorii să mai fie impozitaţi în alt mod. Rămâne să discut la Mi­nisterul de Finanţe şi să dau un răspuns pertinent peste două săptămâni pentru că este o problemă importantă pe care nu am mai întâlnit-o până acum, dar este posibil să existe în realitate”, a declarat deputatul vrâncean Nini Săpunaru, preşedintele Comisiei pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară şi servicii specifice din Camera De­putaţilor.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierii care au avut culturi calamitate de secetă în 2025 vor primi despăgubiri! Cuantum: 200 euro/ha Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale Minimis pentru cultivatorii de lucernă afectați de situația din oierit: 80 euro pe hectar Barbu a promis noi credite agricole ”de săptămâna viitoare”. Niciun cuvânt despre ajutoarele de 68 euro/vacă și de 20 euro/porc Piața cerealelor – o nouă săptămână: Cel mai ieftin grâu. Argus: Recolta din România, spre un nou record

    Ultimele știri

    Ce se întâmplă cu taxa CBAM care a scumpit îngrășămintele? Fermierul, singurul care o plătește! Piața cerealelor, la zi. Grâul a intrat în recoltare cu frâna trasă, rapița profită de valul de căldură Cod roșu de caniculă în plină campanie de recoltare. ANM: zile cu până la 41°C și o lună iulie de foc! Cea mai mare seră din România se construiește la Oltenița. Când va livra pe piață primele roșii Subvenții APIA neplătite, băncile se pregătesc de executări! ”Fermierii au luat adeverințe, au făcut credite, n-au primit banii”