• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ajutor de criză în Grecia: Crescătorii de ovine și caprine vor primi o subvenție-bonus de 4 euro/animal!

    agrointeligenta.ro

    Ministerul Agriculturii din Grecia a analizat pagubele suferite de sectorul ovine-caprine din cauza pandemiei cauzate de noul coronavirus. În urma evaluării, Guvernul de la Atena a decis să plătească fermierilor un sprijin suplimentar de 4 euro pe cap de oaie sau de capră.

    Subvenția a fost anunțată de ministrul dezvoltării rurale și al alimentației, Makis Voridis, și face parte dintr-un program cuprinzător pentru sprijinirea sectoarelor în cauză. În total, ajutorul de stat ce va fi direcționat către crescătorii de ovine și de caprine se ridică la 31 milioane de euro vor fi alocați în acest scop, transmite Agrotypos.gr.

    Propunerea pentru sprijinul acordat oierilor a fost deja creionată sub forma unui act normativ ce va trimis pentru aprobare și Comisiei Europene care trebuie să își dea acordul pentru acest ajutor de stat. Imediat ce răspunsul favorabil va veni de la Bruxelles, Voridis le-a promis fermierilor că va demara plățile.


    Te-ar mai putea interesa

    Subvenția APIA pentru viței. Plata pe cap de tăuraș la îngrășare Revine ”moda” păsărilor de curte cu impact direct în arenda pentru terenuri agricole ADS scoate la licitație o suprafață record de 4.700 de hectare pentru fermierii care au animale Fermier: ”Am plătit 12.000 de euro pe un hectar de teren în extravilan, fără drum sau irigații” Parc fotovoltaic și fermă de păsări, pe același teren. Gâinile, protejate de panourile solare!

    Ultimele știri

    Emisiunea Agrostrategia intră în al cincilea an cu patru rubrici noi. De luni până joi, de la 11:45, pe TVR1 Arendă pe hectar oferită de un tânăr fermier a stârnit un val de reacții. ”Este enormă!” Fertilizarea foliară, o necesitate. Gama Dekafyl – șase produse pentru toate culturile și stadiile vegetative Apelul fermierilor către ANAF: amânați termenul, altfel din 1 iunie suntem obligați să închidem porțile! Președintele României a semnat demisia lui Florin Barbu și numirea lui Tanczos Barna la MADR