• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Conducerea tractoarelor cu permis categoria B? Ce răspunde ministrul Adrian Oros!

    agrointeligenta.ro -

    Lipsa acută de tractoriști a fost semnalată ministrului Agriculturii, Adrian Oros. Mai exact, un fermier din Dumbrăvița și Satu Nou, județul Brașov, Gabriel-Mihai Olăianoș, i-a scris șefului de la MADR că o mare problemă este reprezentată de faptul că pentru a opera utilajele agricole este nevoie de permis de conducere categoria Tr.

    Fermierul i-a transmis ministrului Oros că se confruntă cu ”lipsa acută de tractoriști din cauza permisului de conducere categoria Tr care se obține foarte greu”. Agricultorul i-a cerut lui Oros să se implice pentru ca legislația să fie schimbată în așa fel încât ”cei care au permis categoria B să poată conduce și tractoare cu masă CE DEPĂȘEȘTE 3,5 tone”.

    Răspunsul ministrului Agriculturii a fost că ”această reglementare nu ține de Ministerul Agriculturii, modul sau procedura în care se emit permisele de conducere”. Nu este clar dacă răspunsul ministrului, oferit în cadrul unui live pe Facebook, a fost mai amplu întrucât pe filmare, după această declarație evazivă apare un cadru negru.

    Vă reamintim că circulația pe drumurile publice este reglementată de Codul Rutier. În ultimii ani au existat mai multe cazuri în care fermierii au fost amendați sau chiar li s-a făcut dosar penal pentru că au condus tractoare fără a avea permis de conducere pentru acest utilaj sau, în unele cazuri, chiar fără a avea deloc permis de conducere. Curtea Constituțională a României s-a exprimat pe marginea acestui subiect, stabilind că anumite prevederi din lege sunt neconstituționale, iar legislația trebuei clarificată cu privire la toate situațiile în care un operator poate circula cu tractorul în localitate sau în afara ei.

     



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Disperarea unui primar în lupta cu un crescător de vaci. ”Le ține fără apă, înfometate. Nicio amendă nu îl sperie” Fermier amendat cu 6.000 de lei pentru că vindea animale la negru APCPR: Prețul porcilor, în viu, la poarta fermei – 4,95 lei/kg. Costul real de producție – peste 6,5 lei/kg Căpșunile, piersicile, merele și perele – fructele la care s-au depistat reziduuri de pesticide peste limita admisă APIA a început autorizarea la plată pentru subvenția pe pârloagă. Primii 150.000 de fermieri, bani în conturi de marți

    Ultimele știri

    Adio subvenții APIA pe persoană fizică? Controale la stâne, amenzi și tăieri de bani Emil Dumitru, MADR: La schema pentru mieluțe, oierii eligibili trebuie să fie într-o formă de organizare, minim PFA După Mercosur, fermierii vor fi loviți de acordul cu Australia. Cote uriașe la importurile de carne Creșterea pragului de suprafață pentru subvențiile APIA. Sebastian Cernic: ”Banii să meagă către fermierii care fac valoare adăugată” Grâul din România, mai scump decât cel din Franța, Ucraina sau Rusia