• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fermier disperat acuză mafia pășunilor: ”Merg zilnic 150 km pentru a mulge vacile!”

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Fermier furios pe autorități din cauza modului în care sunt gestionate pășunile: unii ajung să controleze munți întregi, fără a avea animale, în timp ce alții nu au un metru de pășune sau sunt obligați să parcurgă distanțe uriașe pentru a paște cu animalele! Romi Mariș din Orăștie, județul Hunedoara este un crescător de animale care face eforturi mari să își hrănească vacile deși la nici o aruncătură de băț de locul unde are exploatația se află pășuni montane care stau degeaba sau sunt ocupate de animale străine localității.

    ”Ce interese au cei din conducere dacă pășunile stau goale și animalele mor de foame? Târguri nu sunt să le poți vinde. La noi în Orăștie, județul Hunedoara, în munții Chiciura și Bunei nu au mai fost animale ale locanicilor din 1991. Am martori, toată Orăștia și cei din vecinatăți știu”, a povestit crescătorul supărat pe un grup al ciobanilor.

    Cine este vinovat?, se întreabă retoric crescătorul, care spune că a fost nevoit să își ducă vacile timp de o săptămână pe drum pentru a avea unde să păsc.

    Cine este vinovat? Statul sau noi că nu ne unim să ne cerem drepturile? Am fost nevoit să îmi duc vacile timp de o săptămână pe drum pentru a avea unde să pască. Merg zilnic 150 km pentru a mulge vacile și aici, la 20 km, stau munții goi sau populați de animale străine. Unde este dreptatea? Cred ca noi suntem de vină că nu ieșim în stradă să ne facem dreptate. Să facem și noi ca ANAF-ul când ne cere bani. Haideți fraților să ne unim toți care suntem în această situație. Așa nu se mai poate. Să mergem la minister și la președinte că noi l-am votat”, este îndemnul crescătorului de animale.

    Sesizări fără răspuns la Primăria Municipiului Orăștie și APIA

    Crescătorul de animale s-a adresat și Primăriei din Orăștie dar fără rezultat. Conform unei cereri postatate în mediul online, Mariș Romi a sesizat autoritățile că un alt crescător, Pascu Dan Ioan, vinde pășunile din zona munților Oărștiei persoanelor din alte lcoalități. ”Pe mine m-ați scos cu bovinele, în număr de 70 de capete, din pășunea montană Naia dar lăsați în continuare animale străine. În pășunea montană din Orăștie(Chiciura și Bunei) n-au mai urcat localnici aimunicipiului Orăștie cu animale din 1990. De ce persoanele din alte localități au voie cu animalele iar noi car eplătim taxe și impozite nu avem nici măcar 1m de pășune pentru animale? ”, mai susține fermierul.

    Crescătorul a cerut ajutorul și de la APIA Hunedoara dar fără succes. Nu a primit niciun răspuns. Singura speranță a crescătorului a rămas Instanța, unde a depus o plângere și speră ca măcar în al doisprezecela ceas autoritățile să facă dreptate.


    Te-ar mai putea interesa

    Pomicultorii se pregătesc să dea piept cu înghețul târziu. Minimele sunt anunțate în Vinerea Mare Coadă la produsele fermierilor înainte de Paște. Cât costă mielul la piața ”pe roți”, direct de la stână Cele mai frumoase mesaje de Paște, urări pentru familie, prieteni sau părinți și toți cei dragi! Dimineață geroasă în mai multe județe cu minime de până la -12 grade Ministrul Agriculturii a anunțat o nouă condiție obligatorie pentru subvențiile APIA

    Ultimele știri

    ANTZ bovine 2026 – de la 0,2 euro/cap de vacă la subvenție integrală pe vacile din fermă ANTZ la bovine, ovine și caprine 2026. Cuantumurile care intră la plată în perioada următoare Subvenții APIA 2026 – cuantumurile pentru ANT la hectar. Scădere uriașă la ANT 1 pe teren arabil! AgroReclamații. Crescător de animale: Pierdem pășunea din cauză că APIA nu plătește Agromediu! Ajutorul pentru sectorul de creștere a animalelor – tăiere de peste 20% față de anul trecut!