• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Prognoza meteo pentru luna iulie. Graficul ploilor pentru următoarele săptămâni!

    Roxana Dobre -

    Inundațiile și vremea rea din întreaga țară îi determină pe fermieri să fie cu ochii pe prognoza meteo astfel încât să afle când se termină ploile iar temperaturile pozitive înregistrate pentru lunile de vară își fac simțită prezența. Mai mult, producătorii agricoli se plâng că din cauza ploilor nu pot intra la recoltat, din cauza pământului moale care nu permite utilajelor să își facă treaba.

    Directorul executiv al Administrației Naționale de Meteorologie (ANM) Elena Mateescu nu are vești bune atunci când vine vorba de vremea din următoarea perioadă. Acesta spune că vara lui 2020 va fi una a ”extremelor meteorologice”, de la perioade mai călduroase, perioade lungi fără precipitații, cu secetă. ”Este a doua lună consecutiv în care înregistrăm cantități abundente de precipitații în aproape toată țara. Vorbim de o cantitate la acest moment de 115 litri pe metru pătrat la nivel național”, a spus șefa ANM.

    Pentru luna iulie, ANM prognozează că temperaturile medii ale aerului vor fi ușor mai coborâte decât cele normale pentru această perioadă în regiunile intracarpatice, dar mai ales în extremitatea de nord-vest a țării, iar în rest vor fi apropiate de cele normale pentru această perioadă.

    Nici în luna iulie nu vor lipsi ploile

    În perioada 29 iunie – 6 iulie, temperatura medie a aerului va avea valori apropiate de cele normale pentru această perioadă, la nivelul întregii ţări.

    Cantităţile de precipitaţii estimate pentru această săptămână vor fi excedentare în regiunile intracarpatice, iar în rest vor fi în general apropiate de cele normale pentru acest interval.

    În săptămâna 6 – 13 iulie, temperaturile medii ale aerului vor fi uşor mai coborâte decât cele normale pentru această perioadă în regiunile intracarpatice, dar mai ales în extremitatea de nord-vest a ţării, iar în rest vor fi apropiate de cele normale pentru această perioadă.

    Regimul pluviometric va fi excedentar în regiunile centrale şi nordice dar mai ales în cele nord-vestice, iar în rest va fi apropiat de cel normal pentru acest interval.

    În săptămâna 13 – 20 iulie, valorile termice vor fi uşor mai coborâte de cât cele specifice pentru această perioadă, în regiunile vestice şi nord-vestice, iar în rest vor fi apropiate de cele normale pentru această săptămână.

    Cantităţile de precipitaţii vor fi excedentare la nivelul întregii ţări, dar mai ales în regiunile intracarpatice.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Subvenții APIA 2026. Standardele obligatorii pentru plățile pe hectar și animale O fermă de păsări oferă spre vânzare îngrășământ de găină în cantități mari Funcționarii APIA dezvăluie că multe primării blochează accesarea subvențiilor și cer MADR să intervină! Fermierii cu terenuri incendiate mai pot încasa subvenții APIA. Cu o condiție! Fermierul Alexander Degianski a dat startul campaniei de semănat floarea-soarelui pe 17 martie

    Ultimele știri

    Sistemul prin care fermierii vor primi motorină ieftină la pompă. Document MADR! Încă o lovitură pe piața agricolă! Rusia a interzis exporturile de îngrășăminte până pe 21 aprilie Subvenția de bază la APIA. Condiții, plată pe hectar în 2026 Tratament la pomi în martie, înainte de înflorire: produse, aplicare BC 323 – Hibridul de porumb de la Rodbun care-ți pune recolta la dublu