• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Director DSVSA, confirmat cu COVID-19! Activitatea instituției – paralizată pentru două săptămâni!

    Roxana Dobre -

    O nouă instituție de stat, afectată din cauza unei confirmări cu COVID-19. Activitatea Direcţiei Judeţene Sanitar-Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor (DSVSA) Bihor este paralizată pentru două săptămâni după ce directorul executiv al instituției, medicul Remus Moţoc, a fost confirmat cu COVID-19, a informaţ prefectul judeţului, Dumitru Ţiplea. Toți șefii instituției se află în izolare la domiciliu după ce au fost la el acasă!

    ”Activitatea în DSV este paralizată pentru două săptămâni. Caut o soluţie pentru conducerea direcţiei, ca să delege preşedintele Autorităţii Naţionale Sanitar-Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANSVSA) o persoană care să aibă drept de semnătură. Ceilalţi şefi de serviciu, contacţi direcţi, sunt izolaţi la domiciliu”, a precizat prefectul Ţiplea, potrivit Agerpres.

    Potrivit prefectului, Remus Moţoc a revenit la Oradea cu o lună mai devreme din detaşarea de la Bucureşti. Din 23 martie anul acesta, el a fost detaşat pe o perioadă de 6 luni, la Direcţia de Sănătate Animală din cadrul Autorităţii Naţionale Sanitar-Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANSVSA), dar s-a întors la Oradea în data de 28 august, intrând în concediu medical.

    În data de 10 septembrie, directorul executiv al DSVSA ar fi convocat acasă la el o şedinţă operativă cu şefii de serviciu din instituţie. Vineri, medicul Moţoc nu s-a simţit bine, iar la testul pentru COVID-19 a ieşit pozitiv.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Garda de Mediu a închis mai multe ferme și a aplicat amenzi uriașe Preț în creștere la ovine. Nicolae Cioranu: ”Acum prețul mieilor este de 18-19 lei/kg, dar nu mai este marfă” Grâul din Argentina ”ia fața” celui de la Marea Neagră: are preț mai mic și e disponibil în cantități uriașe Oierul Alexandru Tămaș: ”Hrănesc animalele cu boabe de porumb, pentru mărunțire ar trebui noi investiții” Plăți APIA 2026. Subvențiile ANT – blocate. Când ar putea primi fermierii banii în conturi

    Ultimele știri

    Panourile solare se scumpesc în urma unei decizii luate de China, principalul producător Ger de până la -20°C și cod galben în mai multe regiuni. ANM anunță vreme deosebit de rece până miercuri, 4 februarie Cum va fi vremea până în martie. Temperaturi și precipitații în România Plimbatul prin zăpadă, extrem de benefic pentru vaci. Avantaje pentru sănătatea animalelor Disperare pe piața laptelui. Fermier: ”Există o oarecare presiune din partea procesatorilor, nu se încheie contracte pe mai mult de 30 de zile”