• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • A început recoltarea grâului de sămânță din soiurile Glosa și Otilia!

    agrointeligenta.ro

    Start la recoltarea grâului în 2020! Secerișul grâului de sămânță din sudul țării a început în condiții dificile în care loturile semincere sunt recoltate cu pauze din cauza episoadelor de precipitații. Primul producător de sămânță de grâu care a anunțat că a intrat la recoltat este Stațiunea de Cercetare-Dezvoltare Agricolă Caracal din județul Olt.

    ”În prima zi de campanie am reușit să recoltăm 70 de hectare de grâu din loturile semincere, soiurile Glosa și Otilia. Acestea, împreună cu soiul Izvor, sunt și soiurile pentru care deja înregistrăm cele mai multe cereri și pre-comenzi din partea fermierilor. Ne bucurăm să putem anunța că producțiile pe care le-am recoltat până acum sunt bune și foarte bune având în vedere condițiile dificile din acest an, iar acest lucru este meritul geneticii românești de grâu care a depășit fără probleme etapele de brumă, perioadele cu diferențe mari de temperatură de la zi la noapte și, bineînțeles, seceta acestui an. Din păcate, încă din prima zi de recoltare a fost nevoie să întrerupem lucrările în câmp din cauza precipitațiilor, dar suntem optimiști că vremea se va îndrepta și ne va permite să recoltăm în cele mai bune condiții toată suprafața cultivată. În acest an există o cerere foarte mare de sămânță de grâu românesc și ne dorim ca noi, în calitate de furnizor de bază pentru fermierii din zona de sud a țării și nu numai, să putem onora toate comenzile și cererile”, a declarat pentru Agrointeligența – AGROINTEL.RO directorul  SCDA Caracal, Marius Cătălin Bran.

    Procesul de producere a sămânței de grâu va fi demarat după finalizarea campaniei de recoltare, iar primele cantități vor putea fi ridicate de la stațiune în jurul datei de 20 de iulie.

    Vă reamintim că SCDA a făcut publice prețurile la sămânța de grâu 2020:

    OTILIA categ. biologică BAZĂ – 2,8 lei/kg
    GLOSA categ. biologică BAZĂ -2,5 lei/kg
    IZVOR categ. biologică BAZĂ – 2,4 lei/kg
    OTILIA categ. biologică C1 – 2,5 lei/kg
    GLOSA categ. biologică C1 – 2,3 lei/kg
    GLOSA categ. biologica C2 – 2 lei/kg

    Fermierii interesați să cumpere sămânță de grâu de la Stațiune pot afla mai multe detalii despre condițiile de livrare sunând 0249.511.990 /0372.797.998 sau direct, la sediul SDCA Caracal, str. Vasile Alecsandri nr. 106.

    Te-ar mai putea interesa

    Piața cerealelor, la zi. Tunisia plătește cu 25 dolari mai mult ca în iunie iar grâul românesc va fi tot mai căutat ANM anunță două zile cu furtuni și vijelii. Cod galben pentru mai multe județe din țară DNA confirmă trimiterea în judecată a șefilor APIA și ANF. Adrian Pintea și Romeo Șoldea, suspendați din funcție Maersk și-a suspendat operațiunile în portul Chornomorsk. Transporturile, redirecționate către Constanța Piața cerealelor – între cotații și realitate. Fermier: Cei care cumpără îmi închid telefonul când le spun cât e prețul la bursă

    Ultimele știri

    Fermierul Ilie Chifan produce un chefir artizanal unic pe piață, cu ciuperca tibetană! Prăpastia dintre costuri și prețul grâului în Serbia: doar fermierul cu 7 tone/ha iese pe zero România, abia pe locul 6 în topul exportatorilor de grâu din UE. Valul mare de cereale abia urmează Piața cerealelor, la zi. Bursa MATIF corectează cotațiile, România rezistă, iar Ucraina se apropie de o nouă criză Ce caută românii la o tomată? SCDL Buzău a desemnat cele mai apreciate soiuri de roșii