• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ministrul Agriculturii din Bulgaria cere repetarea votului de prelungire a moratoriului pentru vânzarea terenurilor

    agrointeligenta.ro -

    Ministrul agriculturii și al alimentelor din Bulgaria, Dimitar Grekov, este de părere că Parlamentul ar trebuie să repete votul pentru moratoriul privind vânzarea terenurilor către străini. Potrivit lui Grekov,prelungirea moratoriului va discredita Bulgaria și poziția sa în UE.

    ”Întrucât suntem în Uniunea Europeană, trebuie să respectăm regulile sale. Cum ar fi să schimbăm totul de fiecare dată când nu suntem confortabili cu situația în care ne aflăm?”, a comentat Grekov la postul de radio național.

    Ministrul crede că străinii nu sunt atât de interesați de pământurile bulgarilor și că această impresie este consolidată de anumite interese politice.

    Foto: novinite.com


    Te-ar mai putea interesa

    Colinde de Crăciun în versuri. Top 10 cele mai frumoase colinde românești Arendă record pentru un teren de la ADS – 7.008 kilograme de grâu la hectar, pe an Fermierul care a semnat pentru arenda de 7 tone/ha: ”Nu mă judecați! Această pășune m-a salvat de la faliment”

    Ultimele știri

    Porcul crescut tradițional, micul câștig al gospodarilor de Crăciun: ”Am avut șase porci și i-am dat pe toți la 20 lei kilogramul în viu” Alertă meteo de Crăciun. Județele unde se înregistrează ninsori viscolite, strat de zăpadă, polei și ger Mesaje de Crăciun. 40 de urări și felicitări de Sărbători