• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ministrul Agriculturii, Adrian Oros, s-a pozat în cojoc ciobănesc și cu clop pe cap!

    agrointeligenta.ro

    Avem o țară atât de frumoasă, cu tradiții și peisaje unice în lume, a scris pe Facebook ministrul Agriculturii, Adrian Oros, publicând astăzi, duminică – 28 iunie, o poză făcută pe Transalalpina. Oros apare îmbrăcat cu o șubă, cojoc ciobănesc, și purtând pe cap un clop.

    Îmbrăcămintea inedită a ministrului Agriculturii a stârnit imediat reacții – unele pozitive, alte mai puțin plăcute pentru șeful de la MADR. Astfel, dacă pe de-o parte a fost felicitat, Oros a primit și critici. ”Dar cu lâna oilor ce faceti? Ati tăiat și amărâtă subvenție de 2 lei pe kg, iar ciobanii platesc pentru tuns cel putin 5 lei”, l-a mustrat Costică Ionițescu pe ministrul Oros. O altă observație a vizat costumația politicianului PNL: ”Frumos, dar atenție mai multă la detalii: brâul tricolor e pus invers. Prima culoare de sus trebuie să fie albastru și nu roșu!”.

    Poza cu ministrul Oros în haine ciobănești a fost făcută pe Transalpina acolo unde ieri, 27 iunie, oficialul a vizitat Stâna Ștefanu și a înmânat Mariei Băbu atestatul de produs montan pentru patru produse și pe cel de produs tradițional pentru tăițeii de casă produși aici. De altfel, alături de ministrul Oros s-a aflat și secretarul de stat Aurel Simion care la rândul său deține o afacere construită pe produse tradiționale – ”Ca altădată”, și care înainte să vină la minister a fost președinte al Asociaţiei Producătorilor de Produse Tradiţionale, Meşteşugari şi Artizani Vâlcea.

    ”Ieri, 27 iunie, Ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, domnul Adrian Oros, a trecut prin Novaci și pe Transalpina, ocazie cu care a oprit câteva minute și la noi la stână pentru a ne înmâna atestatele de produs montan (balmoș, unt, lapte covăsit, jintiţă) și produs tradiţional (tăiţeii de casă), făcute la Stâna Ștefanu. Îi mulţumim din suflet pentru această onoare, pentru recunoașterea muncii noastre brute, a palmelor bătătorite și a nopţilor dormite afară, lângă oi, de-a lungul atâtor ani, iar dumneavoastră, dragi turiști, vă mulţumim că existaţi, deoarece dumneavoastră vă datorăm cel mai mult, pentru că ne treceţi pragul în fiecare vară și ne încurajaţi să continuăm. Vă așteptăm pe la noi și în vara aceasta să gustaţi din preparate!”, a postat Maria Băbu pe pagina de Facebook a afacerii Stâna Ștefanu din comuna Voineasa, județul Vâlcea.

    Te-ar mai putea interesa

    Fermierul Ilie Chifan produce un chefir artizanal unic pe piață, cu ciuperca tibetană! Samsarii de pepeni, lăsați fără marfă și fără mașini. Amenzi de 7.500 de lei Maersk și-a suspendat operațiunile în portul Chornomorsk. Transporturile, redirecționate către Constanța Un mare trader își suspendă activitatea în Ucraina: ”Prezintă riscuri extrem de mari pentru viața angajaților companiei” Piața cerealelor – între cotații și realitate. Fermier: Cei care cumpără îmi închid telefonul când le spun cât e prețul la bursă

    Ultimele știri

    OMV Petrom avertizează fermierii: întârzieri la livrările de motorină din cauza problemelor de aprovizionare APCPR salută noile măsuri împotriva pestei porcine africane: „Sectorul avea nevoie de un cadru legislativ consolidat” APIA – plăți autorizate pentru aproape 10.000 de fermieri. Banii, în conturi de săptămâna viitoare ”Ploaie” de amenzi după protestul oierilor. Jandarmeria Română anunță verificări în desfășurare S-a votat! Subvenție nouă de 68 euro pe cap de bovină și de 12 euro pe cap de porc la îngrășare!