• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • APIA a emis documentele! Fermierii obligați să dea înapoi banii pentru subvenții!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Fermierii care nu au respectat regulile pentru subvenții dau banii înapoi. Centrele Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) din toată țara au transmis către site-ul APIA Central procesele verbale întocmite fermierilor care au de dat sume din subvenții înapoi către bugetul instituției.

    Model de anunț APIA cu privire la creanțele bugetare

    Fermierii au primit individual și prin poștă situația creanțelor pe care le au de înapoiat la APIA pentru neregulile constatate de inspectori în teren. Situația cu ”lista neagră” a fermierilor poate fi consultată pe pagina APIA la secțiunea ”Comunicare titluri creanţe”.

    Efectuarea controlului pe teren reprezintă o cerință obligatorie impusă de legislația comunitară și o etapă premergătoare efectuării plăților finale. Totodată, orice fermier care solicită sprijin financiar din fonduri europene si naționale trebuie să respecte normele de ecocondiționalitate pe tot parcursul anului, pe toate parcelele agricole din cadrul exploatației, indiferent de mărimea lor. Respectarea ecocondiționalității este obligatorie inclusiv pe parcelele nesolicitate la plată și pe cele care nu mai sunt folosite în scopul producției.


    Te-ar mai putea interesa

    Marius Lulea, cofondator AUR, și-a făcut fermă de vaci. ”Statul nu are niciun plan de capitalizare a fermelor” Primărie: Doar apicultorii din sat au voie cu albinele la salcâmii din localitate Subvenția de 15 euro/familia de albine a fost aprobată în Comisia de agricultură din Camera Deputaților Ilie Bolojan: Probleme în sistemul antigrindină, dar Guvernul interimar are atribuții limitate Victorie pentru micii fermieri. e-Factura, eliminată în Parlament pentru agricultori

    Ultimele știri

    Start cereri pentru subvenția de 3.000 euro/ha. Termen limită limită pentru fermieri Subvenția pe pârloagă 2026. Fermierii au obligația să transmită APIA fotografii din teren până pe 5 iunie Parlamentul a adoptat legea pentru plata unei subvenții de 15 euro/familia de albine AAC – semnal la Bruxelles: Fermierii se confruntă cu costuri de producție ridicate. Eliminați taxa CBAM! APIA a început eliberarea adeverințelor pentru crescătorii de animale care vor subvențiile în avans