• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Adrian Oros: Fermierii vor primi despăgubiri și pentru terenurile inundate! 5.000.000 lei – suma aprobată de Guvern!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Noi sume de bani vor fi alocate pentru despăgubirea fermierilor români, pe lângă cele acordare producătorilor agricoli care au avut pierderi din cauza secetei pedologice. Ministrul Agriculturii, Adrian Oros, a declarat astăzi, joi 9 iulie, la TVR 1 că agricultorii vor fi ajutați separat, de Ministerele Mediului și Administrației și Internelor, cu bani pentru compesarea pierderilor provocate de inundații.

    ”Pentru inundații schemele de ajutor vor fi gestionate de Ministerul Mediului și cel de Interne”, a spus Oros. Recent, Ionel Dancă, şeful Cancelariei prim-ministrului, a anunțat că Executivul va acorda despăgubiri populaţiei afectate de inundaţiile recent întâmplate în România. Comisiile de evaluare a pagubelor produse de inundaţii au fost constituite la nivelul prefecturilor.

    Guvernul a aprobat acordarea de despăgubiri în sumă de 5.000.000 lei pentru populaţia afectată de inundaţiile din 29 de judeţe, a mai anunţat şeful Cancelariei prim-ministrului, Ionel Dancă.

    Schema pentru despăgubirile la secetă, trimisă la Bruxelles

    Adrian Oros a completat că în cazul banilor pentru secetă, schema de stat a fost deja nortificată la Bruxelles iar banii vor ajunge la circa 35.000 de fermieri. ”Am spus că anul acesta seceta pedologică va avea consecințe asupra producțiilor și vom compensa aceste pierderi. Am finalizat cuantumurile și am trimis schema la Bruxelles. Vorbim de 1,2 milioane hectarea pentru care am stabilit că în rectificarea vom prinde aceste sume. Și pentru alte domenii avem scheme prin care alocăm bani fermierilor. Anul acesta Comisia ne permite să accesăm toate fondurile care nu au fost utilizate până în prezent. Vorbim de circa 200 de euro pe hectar, bani care vor ajunge la 35.000 de fermieri”, a mai spus Oros.

    Întrebat dacă sumă este suficientă, ministrul a arătat că ”este atât cât bugetul de stat a permis”. ”Nu acoperă în întregime pierderile pe care aceștia (fermierii n.r) le-au înregistrat”, a subliniat Oros.

    Te-ar mai putea interesa

    În timp ce prețurile în portul Constanța scad, Ucraina își mută cerealele prin România Baloți de lucernă furați în toiul nopții. Hoții au fost identificați cu ajutorul camerelor video din comună Portul Constanța, tot mai aproape de sufocare. Nivelul scăzut al Dunării complică planul de rezervă al Ucrainei Fermierii își fac propria fabrică de murături pentru a nu mai arunca legumele nevândute Guvernul a aprobat programul prin care românii din Diaspora primesc 200.000 de euro pentru a porni o afacere în România

    Ultimele știri

    Zvon privind demisia șefului ANSVSA, infirmat de Alexandru Bociu: „Avem o criză importantă de gestionat” Agrii România respinge concluziile Consiliului Concurenței și își reafirmă angajamentul față de fermieri și parteneri Ucraina cere de la UE ajutoare de 220 milioane euro pentru a-și finanța fermierii Cezar Gheorghe: „Statul trebuie să prioritizeze cererea românească și să protejeze piața cerealelor” Tradiția și munca duc vinul românesc în legendă. Poveste de la Beciul Domnesc pentru Campioni pe teren