• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Bani ALOCAȚI pentru plata subvențiilor către fermieri!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Sumele alocate pentru plata fermierii care au depus cererea privind decontarea sumelor cheltuite pentru motorina utilizată în agricultură, zootehnie și sectorul îmbunătățiri funciare.  Potrivit unei hotărâri de Guvern, publicate astăzi, luni – 13 iulie, pe site-ul MADR, în dezbatere publică, suma alocată pentru plata ajutorului de stat în anul 2020 este de 631.400,00 mii lei şi se asigură de la bugetul de stat, în limita prevederilor bugetare aprobate Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale pe anul 2020.

    ”Articolul 10 din Hotărârea Guvernului nr. 1.174/2014 privind instituirea unei scheme de ajutor de stat pentru reducerea accizei la motorina utilizată în agricultură, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 965 din 30 decembrie 2014, cu modificările şi completările ulterioare, se modifică după cum urmează: Alineatul (1) se modifică și va avea următorul cuprins: Valoarea totală maximă a schemei de ajutor de stat pentru perioada 2015-2020 este de 3.437.437,25 mii lei şi se acordă de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale. Alineatul (7) se modifică și va avea următorul cuprins: „Suma alocată pentru plata ajutorului de stat în anul 2020 este de 631.400,00 mii lei şi se asigură de la bugetul de stat, în limita prevederilor bugetare aprobate Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale pe anul 2020”, se arată în documentul publicat de MADR.

    Ajutorul de stat se acordă sub formă de rambursare a diferenţei dintre rata accizei standard şi rata accizei reduse (stabilită la 21,00 euro/1000 litri) pentru motorina utilizată la efectuarea lucrărilor mecanizate în agricultură a cărei valoare este 1,5258 lei/litru. Conform celui mai recent comunicat al APIA, legat de plățile pentru motorină trimestru IV din anul 2019, valoarea nominală a ajutorului de stat pentru reducerea accizei la motorină pentru anul 2019 era de 1,8959 lei/litru.

    Fermierii așteaptă în prezent banii pentru primul trimestru din anul 2020. În plus, la sediile APIA sunt așteptați, până la 31 iulie, fermierii care doresc să obțină această subvenție pentru trimestrul al II-lea din acest an.

    Despre documnetele necesare pentru subvenția la motorină puteți citi aici: Anunț APIA: 31 iulie – termen de depunere a cererilor pentru motorina din trimestrul 2!


    Te-ar mai putea interesa

    Agrinvest Credit IFN SA schimbă regulile în agricultură: credite până la 10 ani și reducere a dobânzii de până la 10%/an pentru cei disciplinați Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori Un primar a plantat de la zero 146 de hectare de pădure cu fonduri din PNRR Subvenția pe hectar pe care o vor primi fermierii români în anii următori Bursa agricolă în luna iunie. Prețul per tona de grâu, orz și rapiță la începutul verii

    Ultimele știri

    Moment istoric: USAMV București și Ministerul Mediului au semnat Pactul Național pentru Mediu de Ziua Mondială a Mediului Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești S-a deschis „De aici, de aproape. Din Muntenia” – târg cu produse locale românești la Carrefour Băneasa Litrul de lapte – 70 de bani în ferme și 2,4 lei în rapoartele oficiale. Daniel Buda cere explicații Furtunile pun stăpânire pe țară: Cod Galben de ploi și vijelii în mai multe regiuni