• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • El este fermierul care nu ratează nici un târg agricol!

    agrointeligenta.ro

    De 18 ani încoace, atunci când este un târg de agricultură, hunedoreanul Dorin Dobrea își ia liber de la serviciu și pleacă să vadă ce mai e nou pe piață. Are 100 de oi pe care le crește acasă, în localitatea Băița și activează și în industria morăritului și a panificației.

    ”Este al 18-lea an în care ajung și aici la Indagra. Nu puteam să ratez. Vin an de an, că îmi iau liber de la muncă să vin la București”, ne-a mărturisit Dorin Dobrea la standul nostru din cadrul târgului de la Romexpo.

    Față de anii trecuți, hunedoreanul spune că industria pare că se îndreaptă spre ieșirea din criză. ”Anul trecut a fost mult mai sărăcăcios. Acum e mai multă viață, mai multe standuri frumos aranjate, mai multe oferte speciale. Nu se compară însă cu anii 2007 sau 2008 când nu aveai loc de vizitatori. Dar, oricum, lucrurile par să meargă spre bine”, spune fermierul.


    Te-ar mai putea interesa

    Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Agrinvest Credit IFN SA schimbă regulile în agricultură: credite până la 10 ani și reducere a dobânzii de până la 10%/an pentru cei disciplinați Un primar a plantat de la zero 146 de hectare de pădure cu fonduri din PNRR

    Ultimele știri

    Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală! Nicolae Istudor, rectorul ASE, favorit pentru funcția de ministru al Agriculturii în Guvernul Tomac APIA a încheiat campania de primire a cererilor pentru subvențiile agricole din acest an – cifre oficiale Moment istoric: USAMV București și Ministerul Mediului au semnat Pactul Național pentru Mediu de Ziua Mondială a Mediului S-a deschis „De aici, de aproape. Din Muntenia” – târg cu produse locale românești la Carrefour Băneasa