• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fermier de 68 de ani strivit de roata propriei combine agricole!

    Ramona Dascălu -

    Accident tragic în care un fermier și-a pierdut viața strivit de roata propriei combine! Agricultorul în vârstă de 68 de ani a fost strivit de roata combinei agricole, a cărei proprietar era, în timp ce se întorcea de la câmp împreună cu vărul său, care conducea utilajul.

    Teribilul incident a avut loc în comuna Mătăsaru, din judeţul Dâmboviţa. Bărbatul de 68 de ani locuia singur, avea mai multe utilaje şi se ocupa cu muncile agricole. De această dată, plecaseră la câmp ca să vadă cum funcționează o combină agricolă pe care o cumpăraseră de curând și l-a rugat pe un văr să-l însoţească. În drumul de întoarcere spre casă, fermierul s-a urcat în cabina combinei, dar fără să închidă ușa. De aici și până la o adevărată tragedie nu a mai fost decât un pas întrucât bărbatul de 68 de ani s-a dezechilibrat, s-a prăbuşit pe asfalt și a fost prins sub roata combinei.

    Însuși șoferul combinei a recunoscut că tragicul accident a avut loc din cauză că ușa nu era închisă.

    ”Am mers încet, s-a dezechilibrat, l-a luat roata şi până am oprit eu, s-a ţinut de asta, s-a dezechilibrat, el stătea cu mine în asta, nu era uşa închisă. L-a luat roata şi a trecut peste el, s-a lovit la cap”, a declarat Constantin Ilie, cel care a condus combina, potrivit reporteris.ro.

    Și câţiva localnici au asistat îngroziţi la scena în care bărbatul a alunecat din cabină, a scăpat sub roată, iar utilajul l-a strivit pur şi simplu. Speriaţi, au sunat la 112, însă din păcate cei de la ambulanţă nu au putut decât să constate decesul bărbatului.

    ”Se uita la noi şi a căzut direct sub roată. L-am văzut, eram la poartă, am ţipat cât am putut. A venit sub roată, l-a luat de la picioare până la cap. S-a dezechilibrat, cred că a făcut un pas greşit, a căzut de pe o scară pe cealaltă”, a spus unul dintre martori.

    Poliţiştii au deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Porumbul din Argentina rupe piața! E mai ieftin decât cel din Ucraina cu 15 dolari/t Apele Române – replică dată lui Gigi Nețoiu: Ferma funcționa fără acte de reglementare, cu risc de inundații APIA confirmă noul val de plăți la subvenții. Schemele care se achită acum fermierilor la nivel național După Mercosur, fermierii vor fi loviți de acordul cu Australia. Cote uriașe la importurile de carne Constructorii care se luptă pe contractul de 200 de milioane de euro pentru 23 de kilometri din Canalul Siret-Bărăgan

    Ultimele știri

    AAC – dialog strategic la Administrația Prezidențială pentru viitorul agriculturii românești. 8 subiecte importante pentru fermieri Terracalco 95 – Amendamentul care transformă solul. De ce fermierii îl folosesc tot mai mult în 2026 Cereale “descălțate” după iarnă? Pași esențiali pentru reluarea vegetației de la Naturevo O nouă subvenție de la APIA a fost anunțată de Comisia Europeană Almut Bitterhof, DG SANTE: România a anunțat că nu va mai acorda autorizații de urgență pentru neonicotinoide