• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Caz de COVID-19 la DAJ Olt! O angajată din instituție a fost testată pozitiv!

    Angelica Lefter -

    Caz de infecție cu noul coronavirus într-o instituţie publică care deservește fermierii din judeţul Olt! Este vorba despre femeia de serviciu de la Direcţia Agricolă Județeană (DAJ), care a fost testată pozitiv ieri, sâmbătă – 18 iulie.

    Rezultatul testului i-a fost transmis angajatei, care a prezentat simptomele unei viroze respiratorii şi a mers în cele din urmă să se testeze pentru noul coronavirus la o clinică privată din Slatina, potrivit adevărul.ro.

    Acesta nu este singurul caz de COVID-19 într-o instituție de stat din județul Olt. Angajata Direcției Agricole s-a simţit rău încă din week-end-ul trecut, însă atunci a dat vina pe aparatul de aer condiţionat și a continuat să vină la serviciu. ”Luni a fost la lucru, a stat puţin şi a plecat şi cred că a mai venit într-o zi, însă tot aşa, a stat puţin şi a plecat. Să sperăm că nu are nimeni. Să vedem, acum, ce ne spun cei de la Direcția de Sănătate Publică (DSP), ce ar trebui să facem noi în continuare“, a declarat directorul DAJ, Gabriela Andronie.

    Femeiea de serviciu de la Direcția Agricolă Județeană Olt a purtat mască în tot acest timp și a respectat măsurile de protecție. Mai mult, o parte dintre angajați sunt în concediu, de aceea conducerea instituției speră să nu mai existe personal infectat.

    ”Noi oricum am păstrat distanţarea socială, cred că suntem câte doi prin birouri acum, sunt mulţi colegi în concedii“, a mai spus Gabriela Andronie.

    De precizat că DAJ-urile gestionează în această perioadă schemele de ajutor de minimis pentru culturile de tomate în sere și solarii, dar și pentru cultura de usturoi.


    Te-ar mai putea interesa

    APIA a anunțat că a finalizat plata avansului. A doua tranșă din subvenții, din 2 decembrie Mic fermier: ”Am stat cu dovlecii până s-au stricat. N-am reușit să îi vând. Rafturile magazinelor sunt pline de dovleci importați” Nu aruncați cojile de portocală! Uite cum le puteți folosi în grădină la viitoarea cultură de legume

    Ultimele știri

    Azomureș a oprit din nou producția de îngrășăminte Tranșa a doua din subvențiile APIA. Fermierii care au intrat la plată în această săptămână Asociația Moldoovis, pune piciorul în prag în scandalul berbecilor ”expediați” în R. Moldova: Proprietarul – singurul responsabil pentru starea precară a animalelor