• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Cel mai mare combinat de carne din România își suspendă activitatea! 93 de angajați – confirmați cu coronavirus!

    Ramona Dascălu -

    Cel mai mare combinat de carne de porc din România îşi suspendă activitatea după ce numărul angajaţilor confirmaţi cu coronavirus a crescut alarmant! Nu mai puţin de 93 de angajaţi din cadrul Smithfield România sunt infectaţi, ceea ce pune mari probleme acestei companii ce funcţionează în județul Timiș.

    Smithfield România își suspendă activitatea după ce numărul angajaților confirmați pozitiv cu COVID-19 a crescut amenințător! După ce am scris săptămâna trecută de existența unui focar de coronavirus la Smithfield, iată că acum s-a ajuns la un număr de 93 de angajați din cadrul companiei, care au fost confirmați pozitiv cu noul coronavirus.

    La cel mai mare combinat de prelucrare a cărnii din județul Timiș, Smithfield, au fost confirmate pozitiv, până sâmbătă, 93 de persoane care au COVID-19. Pe acest considerent, s-a decis suspendarea activității întregului obiectiv, pentru o perioada de 7 zile, cu posibilitate de prelungire, în caz de nevoie, informează DSP Timiș.

    „Unitatea își va relua activitatea după efectuarea unei igienizări și dezinfecții riguroase, precum și după testarea personalului cu maxim 48 de ore înainte, cu rezultat negativ. Anchetele epidemiologice sunt în desfășurare, personalul de specialitate din cadrul DSP Timiș fiind în teren pentru a lua toate măsurile limitării focarului”, arată DSP Timiș.

    Deoarece persoanele depistate pozitiv nu prezintă simptome care să pună probleme medicale deosebite, acestea se afla in izolare, mai informează DSP Timiș.

    Până acum, în cadrul unității au fost recoltate 804 teste, iar până la această oră s-au primit 488 de rezultate.


    Te-ar mai putea interesa

    Lista subvențiilor APIA care se plătesc acum fermierilor pe hectar și animale Subvenția APIA pentru pârloagă – 58,18 euro/ha. Model de calcul pentru o fermă cu 100 ha Șeful ANPC le răspunde ciobanilor! Piedone: La stâna controlată mirosea a miei intrați în putrefacție!

    Ultimele știri

    Fermele din proximitatea orașelor, sufocate de proiecte imobiliare. Daniel Radu: Este o dezvoltare haotică! Roxana Mircea, REI Grup – mesaj pentru legumicultorii care vor să acceseze fonduri europene în acest an Ce pomi fructiferi se taie în luna aprilie