• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Dacă rușii le-au respins vinul, moldovenii îl trimit în China

    agrointeligenta.ro

    Piaţa chineză devine tot mai deschisă pentru vinurile moldoveneşti. Asta după ce ieri la Ministerul Agriculturii şi Industriei Alimentare a fost semnat un acord de colaborare cu Compania chineză specializată în importul vinurilor moldoveneşti pe piaţa acestei ţări „Hunan Moldova Wine Sales Limited Company”.

    Potrivit lui Constantin Rotaru, consilier în Cabinetul Ministrului Agriculturii şi Industriei Alimentare, în urma semnării acestui acord, volumul producţiei vinicole moldoveneşti exportată pe piaţa chineză va creşte considerabil.

    Ministrul Agriculturii şi Industriei Alimentare, Vasile Bumacov, care a semnat acordul din partea Republicii Moldova, a ţinut să menţioneze importanţa pieţei chineze pentru vinificatorii moldoveni, o piaţă imensă, care ar soluţiona în mare parte problema exportului producţiei vinicole din ţara noastră.

    „Pentru aceasta este necesar ca vinificatorii noştri să livreze producţie de calitate, care, fiind apreciată în China, va ocupa locul meritat pe piaţa acestei ţări”, a declarat ministrul.

    Bumacov i-a îndemnat pe reprezentanţii companiilor care produc şi exportă vinuri, prezenţi la ceremonie, să întreprindă toate măsurile pentru a extinde colaborarea cu partenerii chinezi, pentru a avea în cel mai apropiat viitor cît mai mulţi consumatori de vin moldovenesc în China.

    Sursa: www.agrobiznes.md



     


    Te-ar mai putea interesa

    Apelul fermierilor către ANAF: amânați termenul, altfel din 1 iunie suntem obligați să închidem porțile! Cea mai mare seră de cășpuni din România a ieșit pe piață cu primele fructe Subvenția care crește de la 200 de euro la 800 de euro pe hectar! Fermier: ”Am plătit 12.000 de euro pe un hectar de teren în extravilan, fără drum sau irigații” S-a aprobat! Ajutoare de 50.000 euro pentru fermierii afectați de scumpirile la motorină și îngrășăminte

    Ultimele știri

    Prognoza meteo pentru luna mai. Graficul ploilor în ultima lună de primăvară Radu Jolța: ”S-a ajuns să cultivăm grâu ca să avem premergătoare pentru rapiță” Rapița MATIF s-a consolidat la peste 500 euro/tonă. Prețul estimat de analiști la recoltare Israelul îi cere președintelui Zelenski dovezi privind furtul de cereale Săptămână de foc pentru subvențiile APIA. Agenda următoarelor plăți în agricultură