• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Produse pentru protecţia şi dezvoltarea grâului din primele etape ale culturii

    agrointeligenta.ro -

    Condițiile climatice mereu în schimbare îi determină pe fermieri să încerce să asigure succesul unei culturi încă de la începutul anului agricol. Uneori, chiar de la primul pas. Astfel, tratamentul la sămânță este din ce în ce mai utilizat în România.

    Adrian Ionuț Albu, din județul Argeș, a prevăzut că va fi un an dificil și a ales să trateze sămânța de grâu cu produsul-vedetă de la Agro-Est Muntenia, Plyaminol. A folosit 1,5 litri pe tonă.

    “Am aplicat acest produs pentru o înrădăcinare mai bună și o plecare mai viguroasă în toamnă. Plyaminol i-a dat un start mai puternic culturii de grâu, chiar dacă condițiile nu erau favorabile dezvoltării în toamnă”, a explicat fermierul din Moșoaia.

    Primăvara a adus și a doua aplicare de Plyaminol, de data aceasta pe plante, din cauza unui val de frig, cu temperaturi de până la -10 grade. Biostimulatorul a fost folosit alături de adjuvantul Hurricane, iar operațiunea a dat succes. Dar provocările au continuat. O perioadă de secetă, urmată de un val de ploi au făcut ravagii. Rețeta Agro-Est Muntenia a fost compusă din alte 2 produse stimulatoare, Omex Aminor și Omex Bio.

    Avantajele aplicării Omex Aminor

    • Optimizează la maximum producția;
    • Economisește energia necesară plantelor;
    • Crește considerabil nivelul de polenizare;
    • Facilitează absorbția elementelor nutritive;
    • Este un produs 100% biodegradabil;
    • Este un produs antistres, cu rol de prevenție și recuperare a culturii.

    A fost alegerea potrivită, pentru că acum grâul arată bine, iar Adrian Albu se așteaptă la o producție între 5-6 tone pe hectar.  “În condițiile acestui an, zic că este o producție foarte bună. Avem un bob care va păstra o masă hectolitrică mare. Vom avea o producție și de o calitate superioară. Vom avea un gluten foarte bun”, a concluzionat fermierul argeșean.

    Portofoliul complet de biostimulatori, dar și celelalte produse de protecție a plantelor de la Agro-Est Muntenia pot fi consultate pe site-ul oficial al companiei, www.agroest.ro.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Cea mai mare anvelopă agricolă din lume a primit aprobare pentru comercializare în UE Turcia a blocat exportul de îngrășăminte către România! Surse: Prețurile vor exploda din nou! Guvernul a aprobat noile reguli pentru subvențiile APIA. Principalele modificări Fermier: Furnizorul de motorină ne-a anunțat că litrul sare de 10 lei zilele acestea Agrostrategia unei ferme cu mai puțin de 200 de hectare: ”Plătim ratele în avans, nu ne cumpărăm combină”

    Ultimele știri

    Banii pentru subvenția așteptată de fermieri – aprobați de Guvern! Plata în conturi, prin APIA! Producătorii anunță scumpirea pâinii din cauza creșterii prețurilor la carburanți Catalog ISTIS 2026. Aproape 140 de soiuri și de hibrizi au fost validate pentru înscriere Subvenții APIA 2026. Standardele obligatorii pentru plățile pe hectar și animale Fermierii cu terenuri incendiate mai pot încasa subvenții APIA. Cu o condiție!