• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ministrul Daniel Constantin vizitează astăzi o renumită fermă de vaci Angus din Elveția

    agrointeligenta.ro -

    Ministrul agriculturii și dezvoltării rurale, Daniel Constantin, se află astăzi în Elveția, unde va vizita una dintre cele mai renumite crescătorii de vaci Angus, ferma Schmid din Detligen.

    Ferma elvețiană a fost construit în 1848 de către Peter Tschannen și, de circa 35 de ani, a început să crească vaci Angus, fiind o importantă resursă genetică pentru fermierii elvețieni și europeni. Astăzi, ferma Schmid se axează mai mult pe vânzarea de material genetic și pe marketing direct, având și o investiție importantă într-un amplasament de cazare pentru turiști.

    daniel constantinÎn cadrul vizitei oficiale, la Berna, Constantin se va întâlni cu Consilierul federal Johann Schneider – Ammann, șeful Departamentului Federal pentru Economie, Educație și Cercetare. Tot la Berna, Constantin va dialoga și cu profesoruș doctor inginer Bernard Lehmann, directorul Oficiului Federal pentru Agricultură (OFAG) și pe Jacques Chavaz, director adjunct responsabil cu relațiile internaționale (OFAG). La discuții va participa și Krisztina Bende, responsabil pentru sectorul politicii comerciale internaționale.

    Agenda discuțiilor dintre ministrul român al Agriculturii și oficialii elvețieni se va referi la: comerțul bilateral cu produse agricole, explorarea pozițiilor celor două țări referitoare la tratativele în curs din cadrul Organizației Mondiale a Comerțului, identificarea unor elemente de politica agricolă comune celor două state, cooperarea științifică în domeniul agriculturii, a siguranței și securității alimentare.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Grup Șerban Holding a închis linia de trading de cereale și a disponibilizat 81 de angajați Fermierii cu terenuri incendiate mai pot încasa subvenții APIA. Cu o condiție! Subvenții APIA 2026. Standardele obligatorii pentru plățile pe hectar și animale O fermă de păsări oferă spre vânzare îngrășământ de găină în cantități mari Funcționarii APIA dezvăluie că multe primării blochează accesarea subvențiilor și cer MADR să intervină!

    Ultimele știri

    Lege în Parlament: Contracte pentru achiziția produselor direct de la micii fermieri! Parteneriat pentru fermierii români: ANSVSA și APCPR își unesc forțele! Întârzierea culturilor – o problemă sau un semnal pentru a interveni de urgență în câmp? Subvenții APIA 2026 – plăți ANT. Cuantumul pentru crescătorii de bovine, calculat diferențiat Pachetul comercial de la FMC – tehnologie completă pentru culturile de cereale păioase, la un preț avantajos