• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ordinul lui OROS: Micile gospodării, OBLIGATE să dețină stingătoare de incendiu!

    Roxana Dobre -

    Crescătorii mici de animale și păsări sunt obligați ca începând din 21 august să dețină minim un stingător de incendiu în gospodării. Prevederea este menționată în Ordinul 182 din 30 iunie 2020 privind ”Normele de prevenirea și stingerea incendiilor specifice activităților sectoarelor din domeniul agricol”, act normativ adoptat de Ministerul Agriculturii împreună cu Inspectoratul pentru Situații de Urgență și semnat de ministrul Adrian Oros. Ordinul a fost publicat în Monitorul Oficial, iar prevederile sale intră în vigoare la 30 de zile de la data publicării.

    Adăposturile de animale și păsări trebuie să fie prevăzute obligatoriu un un stingător presurizat permanent cu spumă, cu performanță de stingere cel puțin conformă cu focarele 8A și 113B (tip SM).

    Atenție! Măsura este obligatorie pentru adăposturi, grajduri cornute mari, saivane care au minim 200 mp, după cum urmează:

    Documente utile: ORDINUL NR. 182/30.06.2020 – PDF

     


    Te-ar mai putea interesa

    Cu ce stropim trandafirii contra afidelor, păduchii verzi ai rozelor! Emil Turdean: Sunt fermieri persoane fizice cu o mie de hectare, care nu plătesc nimic statului Val de sinucideri în agricultura și mediul rural din Polonia

    Ultimele știri

    Nicușor Dan după întâlnirea cu AAC: Rolul președintelui – foarte important în relația cu agricultura și industria alimentară Coșmarul pomicultorilor nu se mai termină! Dimineți cu ger și ninsori în miez de mai Așa, da! Primul centru APIA care anunță că va lucra și în weekend pentru a primi cererile pentru subvenții