• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Producătorii de agro-utilaje din Belarus sunt nemulțumiți: Uniunea Vamală cu Rusia le aduce mari pierderi

    agrointeligenta.ro

    Producătorii de tehnică agricolă din Belarus sunt nemulțumiți de felul cum le merg afacerile de când țara lor a intrat în Uniunea Vamală (UV).

    Despre aceasta a anunțat chiar Vladimir Semașko, prim-vicepremierul Republicii Belarus, relatează Agronews.

    Potrivit oficialului, foarte multe întreprinderi specializate în producerea tehnicii agricole suportă constant pierderi din cauza legilor care se aplică în interiorul UV.

    „Din cauza imperfecțiunilor din cadrul legislativ al UV, noi ne alegem cu pierderi importante. Autoritățile de la Moscova au luat o decizie prin care practic au închis accesul tehnicii noastre agricole pe piața rusă. A fost abolită taxa preferențială de 15%”, a declarat Semașko.

    Și aceasta nu e singura nemulțumire a Belarusului. Semașko a mai declarat că decizia guverului rus de a impune taxe de utilizare la tehnica agricolă va aduce pierderi de până la 18% din cost.

    Sursa: agrobiznes.md

    Foto: agronews.ua



     


    Te-ar mai putea interesa

    Termen urgent: Fermierii mai au doar patru zile lucrătoare pentru subvenția de 1.500 euro Lege nouă: Fermierii pot cere demolarea caselor și blocurilor construite ilegale în apropierea fermelor Fermierul Samson Popescu a început în forță semănatul porumbului. ”Nu facem rabat de la tehnologie” Zootehnia fierbe! Ciobanii sunt cu un pas mai aproape de un protest național! AgroReclamații. Fermier cu debit de 250.000 de lei, penalități de un milion de lei: ”Și dacă vindem toate utilajele, tot nu acoperim suma”

    Ultimele știri

    Fermierii – cheltuieli uriașe pentru a-și proteja culturile de îngheț: ”Arzi la propriu zeci de mii de euro pe noapte” Fermierii nu mai fac față. Litrul de lapte: 1,5 – 1,6 lei; 1.500 de vaci trimise la abator Fermierii care pierd pășunea dacă nu o curăță și nu aplică o cantitate minimă de îngrășăminte Meteo: Alertă de ploi, lapoviță și ninsoare – extinsă până în Ajunul Paștelui Cât costă carnea de miel românesc și cozonacul la producătorii din Piața Dorobanți