• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Georgia a dat lovitura: Exportă mandarine în Rusia, Belarus, Ucraina și Republica Moldova

    agrointeligenta.ro -

    În Georgia este în toi sezonul de recoltare al fructelor citrice. Anul acesta se prognozează o recoltă dublă față de anul trecut – adică peste o sută de mii de tone.

    După cum a anunțat ministrul georgian al agriculturii, Adjara Zaur Putkaradze, în acest sezon vor fi recoltate cca. 110 mii tone de mandarine, portocale și lămâi, anunță Agrobelarus.by.

    „Exportul citricelor va începe cel mai probabil începând cu data de 10 noiembrie”, a declarat Putkaradze. Oficialul georgian a mai spus că exporturile vor fi direcționate și spre Rusia, care recent și-a deschis piața pentru fructele georgiene după un embargou care a durat șapte ani.

    Putkaradze a mai anunțat că citricile georgiene vor ajunge și pe piețele din Republica Moldova, Ucraina, Belarus, Azerbaidjan, Armenia și alte țări din Asia Centrală.

    Sursa: agrobiznes.md


    Te-ar mai putea interesa

    APIA a anunțat că a finalizat plata avansului. A doua tranșă din subvenții, din 2 decembrie Mic fermier: ”Am stat cu dovlecii până s-au stricat. N-am reușit să îi vând. Rafturile magazinelor sunt pline de dovleci importați” Frunze căzute folosite ca îngrășământ natural pentru grădină. Metode, beneficii

    Ultimele știri

    Problemele cu cadastrul gratuit au ajuns în Parlament. Vot pentru intabularea terenurilor agricole Ioan Jula, unul dintre pomicultorii care a suferit pierderi uriașe în acest an: ”Când lucrezi și pierzi, apoi baiul e mare” Donații record pentru fermierii ale căror tractoare au fost confiscate în cadrul protestelor