• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Solarii distruse în doar câteva zeci de secunde! ”Nu ne putem pune cu natura!”

    Ramona Dascălu – Agrointeligența

    Solarii distruse de vijelie! Mai mulți legumicultori s-au ales cu pagube majore după ce solariile le-au fost distruse în doar câteva minute de o vijelie puternică. De această dată, cei care și-au văzut munca de câteva luni pusă la pământ sunt din județul Botoșani, mai exact din partea de nord a județului, zonă în care vântul și-a făcut de cap.

    Astăzi, în jurul prânzului, vântul s-a stârnit și în doar câteva zeci de secunde a distrus mai multe solarii de legume din zona George Enescu. Din imaginile făcute publice de presa locală, se vede clar că pagubele economice sunt uriașe, însă legumicultorii încă mai speră să recupereze o parte din produse.

    „Asta este natura! Cu ea nu ne putem pune! Avem parte un an agricol atipic pe care îl vom gestiona conform procedurilor și actelor normative în vigoare”, a declarat directorul executiv al Direcției pentru Agricultură Județeană, Cristian Delibaș.

    De astăzi, de la ora 12:00 și până în cursul nopții de vineri, județul Botoșani a fost plasat sub avertizare Cod galben de instabilitate atmosferică. Potrivit meteorologilor, local vor fi intervale cu intensificări ale vântului, vijelii, averse ce vor avea şi caracter torenţial, descărcări electrice şi, izolat, grindină. Cantităţile de apă vor depăşi 25 l/mp şi, pe arii restrânse, 30 – 50 l/mp.


    Te-ar mai putea interesa

    Deputat: APIA a semnat! Fermierii pot lua credite de la bănci cu subvenția România se opune plafonării subvențiilor APIA la 100.000 de euro pe fermă Apelul fermierilor către ANAF: amânați termenul, altfel din 1 iunie suntem obligați să închidem porțile! ADS scoate la licitație o suprafață record de 4.700 de hectare pentru fermierii care au animale Ciorile fac din nou prăpăd și scot din pâmânt porumbul abia răsărit. ”Sunt monumente ale naturii”

    Ultimele știri

    APIA poate începe plata ANT! Guvernul a aprobat plafoanele pe hectar și animale! S-a aprobat! Ajutoare de 50.000 euro pentru fermierii afectați de scumpirile la motorină și îngrășăminte Subvenția care crește de la 200 de euro la 800 de euro pe hectar! Demisiile secretarilor de stat ai PSD, în Monitor. Adrian Pintea: ”Rămân aproape de agricultură” Ședință la AFIR cu ministrul interimar Tanczos Barna. Debirocratizarea, prioritară în accesarea fondurilor europene