• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Preț grâu 2020 – finalul campaniei de recoltare: 823 lei/tonă la Constanța, medie de 750 lei/tonă în țară

    agrointeligenta.ro

    Prețul grâului la finalul campaniei de recoltare este unul ce reflectă producțiile mai mici din țara noastră. Mai exact, în portul Constanța, ultima cotație raportată este de 823 de lei pe tonă. În țară, prețurile la grâul recoltat sunt mai mici, însă se mențin în general peste pragul de 70 de lei pe kilogramul de grâne, cu o medie de 750 de lei pe tona de boabe.

    În ultimele zile din luna iulie, în perioada 23-29 iulie, grâul a continuat să câștige la preț. S-a ajuns ca grâul FOB Constanța să fie raportat la 823 lei/tonă, în timp ce media națională este de 750 lei/tonă.

    Prețul grâului în perioada 23-29 iulie 2020

    Pe bursele internaționale, în ultima zi din luna iulie, grâul a pierdut 25 de eurocenți, ajungând la un preț de 182,75 euro/tonă pentru cantitățile contractate cu livrare în luna septembrie.


    Te-ar mai putea interesa

    Exclusiv: Exportul de ovine din România a fist blocat! Decizia, luată de un oficial din Spania, țară care va prelua contractele oierilor români România, singura pedepsită! La sute de focare, în Bulgaria și Grecia exportul oilor a fost interzis doar local Cisterne cu lapte, blocate la granița cu Bulgaria după ce au fost găsite aflatoxine în laptele importat Șeful APIA: Fermierii care mai au de încasat subvenții pe hectar și animale! Subvenție nouă pentru bovine: 68 euro/cap. Ajutorul, votat în procedură de urgență!

    Ultimele știri

    Au început controale pe terenurile declarate de fermieri pentru subvenții! ANF va avea un super-laborator național care va crește capacitatea de analiză fitosanitară Cele mai bune soiuri de cireși: topul realizat de specialiști la Stațiunea CDVP Pietroasa-Istrița Lege în Parlament: Construcțiile ridicate pe terenuri agricole pot intra în legalitate prin plata unei taxe Oierii, chemați de ANSVSA urgent la discuții!