• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Documentul trimis de ANZ în toată țara: Se fac verificări la berbecii cu origine certificați în 2019!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Documentul trimis în teritoriu la toate Oficiile Județene pentru Zootehnie (OJZ) de către directorul Agenției Naționale pentru Zootehnie „Prof. Dr. G. K. Constantinescu” (ANZ), Vaida Bela. Șeful de la zootehnie a cerut în teritoriu ca OJZ-urile să trimită asociațiilor care au emis certificate de origine o solicitare privind care se cere verificarea tuturor berbecilor pentru care s-au eliberat documente în 2019.

    ”Vă anexăm fișierul cu numerele matricole la masculilor, născuți în anul 2018 și certificați în 2019, care au probe de sânge stocate la ANZ. Pentru acești masculi, până marți 11 august, veți identifica, numărul certificatului de origine dacă a fost emis, numerele matricole ale mamei și tatălui precum și exploatațiile în care se găsesc momentan mama și tata. Scopul acestui demers este recoltarea probelor ADN de la mama și de la tată în vederea efectuării testului de filiație, pentru a duce la îndeplinire prevederile Ordinului de ministru 180/2020 privind autorizarea reproducătorilor la montă”, se arată în documentul semnat de șeful ANZ.

    Ordinul 180/2020 a fost publicat pe 29 iulie în Monitorul Oficial și prevede că toți berbecii și țapii prezentați pentru autorizarea la montă trebuie să dețină testul de genotipare pentru rezistența la scrapie, conform protocolului de colaborare încheiat între Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) și ANZ. Mai mult, mai spune sursa citată, reproducătorii care participă la programele de ameliorare aprobate, indiferent de specie, trebuie să fie identificați prin analiza grupei sanguine (verificarea filiației), în procent de 3%, din efectivul de masculi existent în exploatație, dar nu mai puțin de 1 cap. În exploatațiile în care rezultatele testării depășesc 20% neconformități, ANZ dispune verificarea întregului efectiv.

    Reproducătorii care activează la reproducția femelelor care nu sunt cuprinse în lucrările de ameliorare vor fi autorizați conform derogărilor elaborate de ANZ la recomandarea Consiliului tehnico-științific. Berbecii și țapii prezentați pentru autorizare trebuie să dețină testul de genotipare pentru rezistența la scrapie.

    Citiți despre acest ordin aici: Ordinul ANZ privind monta și genotiparea berbecilor – publicat în Monitorul Oficial!


    Te-ar mai putea interesa

    Cinci subvenții APIA care trebuie să intre la plată acum, după sărbătorile pascale Subvenții APIA 2026. Fermierii, verificați tot timpul anului pentru terenurile lucrate Fermierii nu mai fac față. Litrul de lapte: 1,5 – 1,6 lei; 1.500 de vaci trimise la abator Surse: Florin Barbu demisionează din funcția de ministru al Agriculturii pentru a forța schimbarea lui Ilie Bolojan Subvenții APIA 2026 – cuantumurile pentru ANT la hectar. Scădere uriașă la ANT 1 pe teren arabil!

    Ultimele știri

    Iată mesajele cu care fermierii au fost bombardați de clona APIA. Site-ul capcană – încă activ! Site-ul APIA, atacat și clonat de hackeri! Fermieri, nu accesați link-uri, nu vă dați datele personale și bancare! Asociația Input Agro România: Discount-ul cu plata la recoltă reprezintă un standard internațional al industriei! Achim Irimescu își încheie mandatul la Bruxelles pe 24 aprilie: ”Am salvat România de la penalizări substanțiale” Ploi și rafale de vânt de până la 80 km/h. Județele sub alertă ANM până sâmbătă seara