• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Prognoza meteo până pe 7 septembrie! Cum va fi vremea în următoarele patru săptămâni!

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Prognoza meteo pe patru săptămâni, mai exact până pe 7 septembrie, a fost făcută publică de către specialiștii Administrației Naționale de Meteorologie. În următoarea perioadă, conform estimărilor de la acest moment, în România va fi caniculă, chiar dacă vor exista și câteva zile când ploaia își va face apariția în unele zone ale țării.

    Meteorologii anunță pentru următoarele patru săptămâni temperaturi mai mari decât cele normale în intervalul 10 august – 7 septembrie, cu excepția unei singure săptămâni, când potrivit Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), în vestul țării se anunță ploi, în timp ce în sud precipitațiile vor lipsi.

    Prognoza meteo pentru săptămâna 10 – 17 august valorile termice vor fi ușor mai ridicate decât cele specifice acestui interval, local în regiunile sudice, vestice și nord-vestice, iar în rest se vor situa în jurul celor normale pentru această perioadă.

    Regimul pluviometric va fi deficitar în cea mai mare parte a țării, dar mai ales în regiunile nord-vestice și centrale

    Prognoza meteo pentru săptămâna 17 – 24 august anunță temperaturile medii ale aerului se vor situa în jurul celor normale pentru această săptămână, în toate regiunile.

    Cantitățile de precipitații estimate pentru acest interval vor fi excedentare în extremitatea de vest a țării, dar și deficitare, local, în regiunile sudice, centrale și nord-estice, iar în rest vor fi apropiate de cele normale pentru această perioadă.

    Prognoza meteo pentru săptămâna 24 – 31 august, temperatura medie a aerului va avea valori ușor mai ridicate decât cele normale pentru această săptămână, local în regiunile sudice și estice, iar în rest valorile termice vor fi apropiate de cele specifice pentru acest interval.

    Regimul pluviometric va fi excedentar în regiunile nordice, dar și în general deficitar în cele sudice, iar în rest se va situa în jurul celui normal pentru această perioadă.

    Prognoza meteo pentru săptămâna 31 august – 7 septembrie, valorile termice vor fi ușor mai ridicate decât cele normale pentru acest interval, în regiunile sudice, iar în rest vor fi apropiate de cele specifice acestei săptămâni.

    Cantitățile de precipitații estimate pentru această perioadă vor fi ușor deficitare în regiunile centrale și sud-vestice, iar în rest vor fi apropiate de cele normale pentru acest interval.

    Te-ar mai putea interesa

    Consiliul Concurenței: Amenzi de 83,2 milioane de lei pentru 21 de companii din agribusiness În timp ce prețurile în portul Constanța scad, Ucraina își mută cerealele prin România Vaci atacate de urs chiar într-o anexă gospodărească. Animalul nu a fost găsit Forumul de la Neptun. Gheorghe Albu: „Pe termen lung va fi un dezastru în agricultură”. Măsura care îl îngrijorează pe fermier Forumul de la Neptun. Mohammad Murad, despre fermieri și retaileri: „Li se ia comision de 300%, iar profitul se exportă”

    Ultimele știri

    Solul – rezervor de nutrienți. Soluții pentru stimularea activității biologice în pământul cultivat Dronele care cad la Marea Neagră pot crește costul transportului pentru cereale din portul Constanța 51 de vaci, împușcate direct pe pășune. Fermierii cer urgent o anchetă Bursa cerealelor, la zi. Prețurile actualizate în portul Constanța. România, liderul UE la floarea-soarelui Rapița BEATRIX CL, noul hibrid Clearfield din portofoliul Agrii care transformă potențialul în profit real!