• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Alertă ANM de ploi în 15 judeţe! Prognoza meteo pentru următoarele două săptămâni!

    agrointeligenta.ro -

    Prognoza meteo pentru următoarele două săptămâni debutează cu o alertă emisă astăzi pentru 15 județe. Specialișii Administrației Naționale de Meteorologie anunță că precipitațiile pot depăși 50 de litri pe metrul pătrat.

    Meteorologii au emis duminică dimineață o nouă o avertizare cod galben de ploi torențiale, vânt și grindină pentru duminică, valabilă în 15 județe, anunță evz.ro. De la ora 10:00 până la ora 23:00, în Banat, Crișana, Maramureș, nordul Olteniei și local în Transilvania vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată ce se va manifesta prin averse ce vor avea și caracter torențial, descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului și condiții de grindină. Cantitățile de apă vor depăși 20…25 l/mp și izolat 40…50 l/mp.

    Alerta vizează total sau parțial județele Satu Mare, Maramureș, Sălaj, Bistrița-Năsăud, Vâlcea, Mehedinți, Gorj, Sibiu, Alba, Cluj, Bihor, Arad, Timiș, Caraș Severin și Hunedoara.

    A doua jumătate a lunii august va aduce o serie de cicloni mediteraneeni care vor afecta cu precădere jumătatea sudică a ţării, prin averse de ploaie importante cantitativ, descărcări electrice, vijelii si izolat chiar şi grindină. Ploile vor pătrunde și în nordul teritoriului, însă intensitatea lor nu va fi la fel de ridicată precum în sud.

    Pe parcursul a 2-3 zile se pot acumula cantităţi de apă de 70-80 de mm, urmând să existe riscul pentru producerea unor inundaţii localizate.

    Din punct de vedere termic vremea se va răci în a doua parte a lunii august, iar temperaturile nu vor mai trece de pragul caniculei nici măcar în sud. În interiorul arcului carpatic va fi chiar „răcoare”, cu maxime de până în 25-27 de grade Celsius în majoritatea zilelor.

    Prognoza ANM pentru perioada 17-31 august

    Temperaturile medii ale aerului vor fi mai ridicate decât cele specifice pentru această săptămână, în regiunile extracarpatice, iar în rest vor fi apropiate de cele normale pentru acest interval.

    Regimul pluviometric se va situa în general în jurul celui normal pentru acest interval, în toate regiunile.

    Mediile valorilor termice se vor situa ușor peste cele normale pentru această perioadă în regiunile extracarpatice și vor fi apropiate de cele specifice acestui interval, în rest.

    Cantitățile de precipitații se vor situa în jurul celor normale pentru această perioadă, la nivelul întregii țări.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Producătorii români de flori – sabotați de un mare retailer. Ion Călin: Au pus la ofertă buchetul de trandafiri la 1 leu! 13.000 de salate plantate în 30 de minute cu 10 nepalezi. Ion Păunel, legumicultor: La început am rămas perplex și entuziasmat Kaufland despre buchetele de trandafiri la 1 leu: Nu reprezintă o strategie comercială, ci un mecanism responsabil de gestionare a stocurilor Prețuri pe tonă pentru grâul, rapița și orzul din recolta 2026 Bulgaria: Primul import de floarea-soarelui din Argentina – depistat cu conținut periculos de pesticide și nu va fi procesat în ulei

    Ultimele știri

    Agricover – partenerul fermierilor pentru îngrășăminte și motorină la prețuri bune Șefa APIA – anunț pentru fermierii care așteaptă PD-28, subvenția pe pârloagă: „Luni, banii în conturi” După legume, Turcia ne inundă și cu flori. Exporturile au crescut pentru 8 Martie Carne de vită din Brazilia, depistată cu hormoni de creștere interziși în UE. O parte din cantitate, deja consumată S-a lansat creditul INSTANT IMM, garantat de stat, pentru achiziția de terenuri, utilaje sau plata furnizorilor