• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Furnizor de încredere pentru sămânță de orz, orzoaică, triticale și secară! Donau Saat – portofoliu complet pentru fermieri!

    agrointeligenta.ro

    Fermierii nu au foarte mult timp de pierdut. Sunt prinși cu tot felul de activități, astfel că încearcă să-și maximizeze randamentul fiecărei vizite. Un furnizor de semințe cu un portofoliu vast are mai multe șanse să semneze un parteneriat cu agricultorii. Donau Saat a venit pe piața de cereale din România nu doar cu grâu, ci și cu orz, secară și triticale.

    Soiul Carmina este vedeta portofoliului de semințe de orz. Starea fitosanitară foarte bună, plasticitatea ecologică și faptul că poate fi folosit pe toate arealele de cultură sunt punctele-forte ale acestui soi. “Boabele sunt pline, spicul este greu, dar rezistă foarte bine la ruperea spicelor și la frângerea tulpinilor”, se mândrește Bogdan Craiciu, responsabil pentru producerea de semințe și dezvoltarea portofoliului la Donau Saat România.

    Caracteristici soiul de orz Carmina

    Adalina este un alt soi adus de Donau Saat pe piața din România și se mândrește cu faptul că a fost lucrat genetic pentru a i se îmbunătăți calitatea, boabele având un calibraj mai mare.

    Donau Saat are și soiuri de orz pe două rânduri. Lenția este un orz furajer, cu o încărcare foarte bună cu boabe, în timp ce Monroe este sursa ideală pentru malțul de bere.

    Caracteristici soiul de orz pe două rânduri Monroe

    Pe lângă Monroe, aducem ȋncepând cu anul 2020 alte două soiuri noi de orzoaică pentru bere: Sonja şi Suez. Acestea intră ȋn testările noastre intensive pentru a selecţiona soiul cel mai bine adaptat şi performant ȋn condiţiile de cultură din România.

    Tribonus este un soi de triticale nou, cu o talie mai joasă și care are o elasticitate excelentă a tulpinii, fapt ce îi conferă o rezistență foarte bună la frângere și la aplecare. Tribonus este pretabil şi pentru agricultura ecologică, fiind un soi robust, cu o toleranţă crescută faţă de boli şi condiţii mai nefavorabile de cultură.

    Pentru fermierii care vor să cultive secară, Donau Saat vine cu soiul Dukato, excelent pentru furaj, cu calități foarte bune și pentru panificație. Are un MMB mare, un conținut scăzut de proteina, greutate specifică mare și temperatură de gelatinizare bună.

    Tot portofoliul Donau Saat poate fi consultat pe site-ul oficial www.binealegibineculegi.ro, unde puteți găsi nu doar informații complete despre produse, ci și date de contact care vă pot ajuta într-un an agricol.


    Te-ar mai putea interesa

    AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta” Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” România – țara cu un tractor la fiecare 58 de hectare de teren arabil Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare Un primar a plantat de la zero 146 de hectare de pădure cu fonduri din PNRR

    Ultimele știri

    Comisia Europeană a prelungit interdicția pentru exportul de ovine și caprine din România! „Nu știm ce vom face cu laptele după 1 august”. Apel disperat al micilor fermieri Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală! Nicolae Istudor, rectorul ASE, favorit pentru funcția de ministru al Agriculturii în Guvernul Tomac APIA a încheiat campania de primire a cererilor pentru subvențiile agricole din acest an – cifre oficiale